Sageli kipume tervise eest hoolitsemise jätma arstivisiitide ja rohtude hooleks, ja tegeleme pigem sümptomite kõrvaldamise kui põhjuse raviga. Tegelikult sõltub aga nii me endi kui meie laste tervis ja heaolu suuresti juba nendest valikutest ja otsustest, mida teeme iga päev, oma kodus.
Harjumuseks saanud tervislikest valikutest lõikame kasu kogu elu. Selles on tähtis roll lapsevanematel, kes saavad aktiivselt oma pere tervisesse panustada ja seda kujundada. Seda meelt on ka tunnustatud arstid.
Tee tervislik toit meeldivaks harjumuseks. Toitumisteadlane ja arst dr Joel Fuhrman on aastaid õpetanud oma raamatutes ning erapraksises, miks on eluliselt oluline kujundada tervisliku toitumise harjumus juba lapseeas. Õige toidusedel elu esimesel veerandil on tervise vundamendiks kogu ülejäänud eluks, säästes diabeedist, südame-veresoonkonnahaigustest ja isegi vähkkasvajatest.
Toitumisnõustaja Külli Holstingu sõnul näitab statistika, et järjest nooremas eas on meie lapsed silmitsi ülekaalu ja mitmete tavaliselt alles täiskasvanuid puudutavate haigustega. “Kui vaatame, mida meie lapsed eelistavad, siis on see sageli makaronid, töödeldud lihatooted ja magustatud piimatooted,” nendib Holsting. Dr Fuhrman toob aga välja, et just esimesel kümnel eluaastal harjumuspäraseks saanud toite eelistame me terve edasise elu.
Raamatus “Kuulikindlad lapsed – tagage oma lapsele haigusteta elu” pakubki ta konkreetseid retsepte, mis on lihtsad, lapsesõbralikud ja tervislikud, ning seletab lahti kvaliteetse toitumise igas vanuseetapis, imikueast täiskasvanuni. Muuhulgas peatub dr Fuhrman käibetõdedel, mis puudutavad valget jahu, rafineeritud suhkrut ja küllastunud rasvu. Raamat õpetab hõlpsasti vahet tegema, millistest toiduainetest on kasvavale organismile kasu ning milliseid tasub vältida, kuna need panustavad pigem haiguste tekkesse.
Ohutu ja tõhus ravi kodust lahkumata. Haigustest ei jää päris puutumata aga ükski laps. Lapsevanem saab selleski palju ära teha, et lapse tervenemine kulgeks loomulikul ja ohutul moel. Staažika ja tunnustatud pediaatri dr Robert Mendelsohni klassikaks saanud käsiraamat “Kuidas kasvatada tervet last oma arsti kiuste?” on peresid juba aastakümneid lapse koduse tervishoiu alal nõustanud.
Lapsel avalduvad haiguste sümptomid mõjuvad sageli ehmatavalt, kuid mitte alati ei ole vajadust arstlikuks sekkumiseks. Keha imeline võime end iseend tervendada vajab sageli vaid aega ja hoolt, samal ajal kui kiirustav ja pealiskaudne meditsiiniline sekkumine võib lapse hoopis haigemaks teha. Käsiraamat annabki selged õpetused, kuidas kodus diagnoosida ja ravida sageliesinevaid lastehaigusi ning kuidas toetada lapse organismi. Samuti õpetab dr Mendelsohn kindlaks tegema, kas arsti poolt lapsele määratud protseduurid ja rohud on ohutud.
Lastejooga õpetaja Maria Tammesalu leiab, et dr Mendelsohn on raamatuga võtnud vaevaks rääkida vanematele lahti palju sellist, mida täna perearst piiratud aja tingimustes ei jõua või ei pea vajalikuks: “Ta annab peredele läbi konkreetsete praktiliste teadmiste tagasi nende väe, et nad julgeksid olla oma lapse kõige paremaks tundjaks ja tervise esmaseks hindajaks.”
***
Need kaks raamatut moodustavad praktilise teejuhi, mis annab lapse tervise eest hoolitsemise ohjad kõigis aspektides tagasi lapsevanemate kätte. Vaata komplekti lähemalt Gorilla Press kirjastuse e-poest.
Gorilla Press kirjastus toob eesti lugejateni teaduspõhist tervisekirjandust tunnustatud arstidelt ning tervisespetsialistidelt.