Kus sünnitada?
Kui Sul tervisega probleeme ei ole, võib sünnitada kodulähedases haiglas. Kodune haigla on väiksem, vaiksem ja rahulikum, suhtumine sünnitajasse seetõttu individuaalsem. Ka Sinu perel ja sõpradel on seal Sind lihtne külastada. Teekond valutava kõhuga haiglasse ja vastsündinuga koju on lühike.
Variandiks on ka kodusünnitus, seda varianti võivad kaaluda naised, kelle rasedus (ja eelmised sünnitused) on kulgenud probleemideta, kes on teadlikud aktiivsünnituse põhimõtetest ja tunnevad eneseabi võtteid. Kodusünnitust tuleks ette planeerida ja konsulteerida professionaaliga, kes tuleb koju abistama. Täna töötavad Eestis mõned ämmaemandad, kellel on kodusünnituse litsent ja kes on valmis Sind kodusünnitusel abistama.
Mõnikord, olenevalt raseduse kulust, ema või lapse tervisest lähtuvalt võib ämmaemand või arst, otsustada, et sünnituskohaks peab olema siiski haigla mitte kodu. Sellist hindamist nimetatakse riskide hindamiseks.
Kõrgete riskide korral suunatakse rase juba enne sünnitust kõrgema etapi haiglasse. Sellised haiglad on Lääne-Tallinna Keskhaigla Sünnitusmaja ja Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliinik, Tartus TÜ Kliinikumi Naistekliinik.
Sünnitusabi on tasuta. Enamus sünnitusmaju pakub ka tasulisi lisateenuseid: sünnitusjärgseid perepalateid, oma arsti ja ämmaemanda valimise võimalust jms.
Kui kaalud, kus sünnitada, pea nõu oma rasedust jälgiva ämmaemandaga. Koos on kergem otsustada, milline koht on just Sinu jaoks parim. Veelgi parem– oma silm on kuningas! Enamus sünnitusmaju pakub võimalust tutvuda maja ja seal pakutavaga. Küsi julgesti, kas on olemas sellised tingimused ja teenused, mida just Sina oluliseks pead.
Siiri Põllumaa
ämmaemand
Toimetanud perekool.ee