Kuidas sünnitusvaluga toime tulla?
Kas sünnitus on valus?
Intensiivsed emakalihase kokkutõmbed ja loote pea edasiliikumine sünnituskanalis venitavad ja rõhuvad kudesid ning organeid, mis on rohkete valuretseptoritega varustatud. Need protsessid võivad tekitada valuaistingut. Valul on tähtis osa sünnituse arengus. Kui vaigistada valu medikamentidega, võivad emaka kokkutõmbed soiku vajuda.
Sünnitusvalu tajumine on naistel väga erinev nii oma ulatuselt kui ka tugevuselt. Valutada võib kogu kõht või kõhu alaosa, valu võib pesitseda ristluudes, kiirguda reite sise– ja välispindadele. On naisi, kes kogevad valu talumatu ja piinavana, ning naisi, kes tunnevad vaid ebamäärast venitustunnet ja sagenenud urineerimisvajadust. Reaktsioon valule sõltub naise ettevalmistusest ja oskustest ennast aidata, aga mõjutada võib ka temperament ja rahvus. Kindlasti on väga oluline sünnitaja motivatsioon.
Äge valu on hoiatussignaal, mis koondab organismi kaitsejõud ja sunnib inimest tegutsema. Ülitugevale valule reageerib peaaju endorfiinide tootmisega, mis on keha loomulikud valuvaigistajd. Endorfiinide tase on kõrgem, kui naine on keskendunud sünnitusele. Kui suureneb valu intensiivsus, suureneb ka endorfiinide tase veres. Hirm ja ärevus vähendavad tunduvalt sünnitaja võimet valu taluda, sest hirmuga võtab võimust hormoon nimega adrenaliin.
Selleks, et valuga paremini toime tulla, saad ennast paljuski ise aidata. Sünnituseks ettevalmistavates gruppides õpetatakse, kuidas seda teha. Samuti peaksid teadvustama, et sünnitusvalu on mõtestatud valu, mida ei saa võrrelda näiteks luumurruvaluga – nende eesmärk ja toime organismile on erinev, ka lõpptulemus on erinev. Ära võitle sünnitusvaluga, vaid püüa see omaks võtta, kohaneda ja leppida. Iga emaka kokkutõmme aitab sind lähemale beebi sünnile.
Mis aitab valuga toime tulla?
- Kehaasendi valik. Tavaliselt valib sünnitaja vaistlikult õige asendi. Püstised asendid muudavad sünnituse intensiivsemaks ja emaka kokkutõmbed tõhusamaks. Loote verevarustus on hea, kui lisaks asendite vahetamisele ei unusta Sa valu ajal sügavalt hingata. Puhkeasendiks sobivad neljakäpukil ja patjadele nõjatatud asendid ning külili lamamine. Palu tugiisiku/ämmaemanda abi asendi muutmisel.
- Hingamine. Hingamisele keskendudes lõtvuvad kõhu- ja vaagnapõhjalihased. Kuna inimene on enamasti suuteline vaid ühele tegevusele korralikult keskenduma, on ka valusid kergem taluda kui sa ei keskendu lisaks valule ja selle ootamisele. Pealegi on sügav ja rahulik hingamine parim, mida Sa oma kõhubeebi parima verevarustuse jaoks teha saad.
- Massaaž. See on üks vanemaid valu leevendamise viise. Massaaž aitab lõõgastuda, sest oksütotsiini ehk hirmu ja ärevust leevendava hormooni tase veres tõuseb. Masseeritakse sujuvate, rütmiliste liigutustega nii selga, õlgu, reisi kui ka sääri. Masseerija käed olgu soojad, kasutage õli, see muudab liigutused ühtlasemaks, sujuvamaks. Masseerimisel tuleks püüda tabada hingamise rütmi, see aitab rahuneda ja hingamise rütmi hoida. On naisi, kelle puutetundlikkus on sünnituse ajal tõusnud, neile sobib hästi õrn silitus massaaž (vahel ka kõhule ja rindadele). Samas on ka naisi, kes üldse puudutamist ei talu sünnituse protsessi vältel.
- Soe vesi. Duši all või vannis viibimine lõõgastab ja maandab stressi ning aitab seeläbi valu leevendada. Vees on kerge liikuda ja asendeid muuta. Soojast veest saadav mõnutunne blokeerib valuimpulsside liikumise ajju. Vesi kergendab lõdvestumist ja keskendumist. Nii edeneb sünnitus kiiremini ja tuhusid on samal ajal kergem taluda. Veel puuduvad kahjulikud kõrvalmõjud ja seda võib kasutada kõigil sünnituse perioodidel. Enamasti on sünnitusmajades võimalik ka vette sünnitada.
- Soe kott. Selle võid asetada ristluudele või piirkonnale, kus tajud valu kõige enam. Soe parandab vereringet ja leevendab valu.