Kuidas raseduse ajal valmistuda rinnaga toitmiseks?

Kärt Maalinn, ämmaemand-imetamisnõustaja

Foto: PixabayImetamine on inimeste jaoks loomulik ja oluline osa lapse toitmisest ning arengust. Sarnaselt teiste imetajatega sünnivad inimesed bioloogiliselt kohandatuna tarbima oma liigile spetsiifilist piima, mis on täiuslik toitainete allikas. Maailma Terviseorganisatsiooni, Unicefi ja Põhjamaade

toitumissoovituste kohaselt võiks rinnapiim olla imiku ainus toit kuni kuuenda elukuuni. Alates 6 kuu vanusest peaksid lapsed hakkama sööma lisatoitu, jätkates samal ajal rinnaga toitmist kuni lapse kaheaastaseks saamiseni või kauemaks kui see on sobiv emale ja lapsele.

Lapse rinnaga toitmine saab õnnestumisel tuua kaasa palju rõõmu. Teisalt tehes midagi esimest korda võib see pakkuda väljakutseid. Vaatame koos 5 kasulikku nippi, kuidas juba raseduse ajal valmistuda rinnaga toitmiseks.

1. Täienda oma teadmisi seoses imetamisega.

Imetamise kohta on täna võimalik õppida väga erinevadest allikadest.
Osale imetamiseks ettevalmistavatel loengutel, kursustel. Õpi iseseisvalt: lugedes raamatuid, artikleid, tutvu usaldusväärsete veebilehtega, kuula  taskuhäälinguid. Saad vaadata päriselulisi pilte, videosid. Vali just sind toetav õppimise viis.
Mõned näited teemadest, mille kohta uurida:

  • imetamise eelised beebile, emale, perele, keskkonnale
  • beebi söömismärkide äratundmine ja neile reageerimine
  • hea ja mugav imetamisasend ning -võte
  • nahk-naha kontakti tähtsus imetamisel
  • sünnitamise viisi ja vahetu sünnitusjärgse hoolduse mõju imetamisele
  • vastsündinud beebi füsioloogia ja uni
  • ülemaailmsed soovitused rinnaga toitmiseks
  • väljakutsed imetamisel ja nende lahendamine
  • piimasegude andmise riskid ja asjaolud, millal on meditsiiniliselt näidustatud.

2. Kaasa partner.

Kaasa partner juba raseduse ajal teadmiste täiendamiseks imetamise osas. Koos on lõbusam ja jääb ka rohkem meelde. Lisaks toovad uuringud välja kui partner on sinuga samas “imetamise tiimis“ toetab see rinnaga toitmise algust, eksklusiivsust ja kestvust. Partner saab tundlikult toetada sinu vajadusi, pakkuda julgustust ning toetada vajadusel abi otsimist just sulle sobival viisil. Partner ei saa küll rinnaga toita, küll aga saab ta aidata beebi hooldusega (krooksutamine, mähkmete vahetus, vannitamine), kodustes majapidamistöödes ja sooja toidu valmistamisega. Partneri kaasamine saab aidata sul pärast imetamist puhata ja jõudu koguda. Eriti on see oluline imetamise teekonna alguses kui kõik on uus, sinu keha on taastumas ja imetamine vajab harjutamist, harjumist.

3. Räägi teiste emadega.

Võta ühendust tuttavate, sõprade või pereliikmetega, kes on edukalt imetanud, ning küsi nende kogemuste ja nõuannete kohta. Kuula nende lugusid ning õpi nende kogemustest. Samas tea, et iga imetamise teekond on ainulaadne ja erinev.

4. Imetamist toetavad abivahendid ja kodu.

Mõtle läbi, millised abivahendid saavad toetada sinu imetamisteekonda. Näiteks imetamist lihtsustavad riided. Kasuta raseduse ja imetamise ajal naturaalseid, mugavaid riideid. Hea mõte on ette soetada mõni toetusega T-särk või rinnahoidja(d). Rinnahoidja valimisel jälgi, et see oleks sinu rinnale sobivas suuruses, traatideta ning tehtud naturaalsest materjalist. Veel saad raseduse ajal osta ette näiteks puuvillast korduvkasutatavaid rinnapatju kui rinnad peaksid lekkima. Piimapaisu saavad toetada geelkotid, mida saab nii soojendada kui külmikus jahutada.

Viimaks võib olla hea mõte mõelda läbi, kus on kodus sinu jaoks mugav ja turvaline koht, kus saad beebit toita. Saad toitmiseks panna valmis toetavaid patju ja varuda endale tervislike snäkke.

5. Individuaalne tugi

Kindlasti aruta raseduse ajal ämmaemandaga, imetamisnõustaja või naistearstiga oma soove ja küsimusi seoses imetamisega. Nad saavad pakkuda tuge ja jagada olulist teavet. Hea mõte on juba raseduse ajal vaadata välja kontaktid kuhu pöörduda, kui peaks tekkima väljakutseid või küsimusi, kui oled beebiga kodus. Tea, et ämmaemandast imetamisnõustaja saab olla imetamise teekonnal oluline abiline, kui tekib väljakutseid, küsimusi või on vaja lisaks toetust. Sealjuures partneri tugi ja kohaolek imetamisnõustaja vastuvõtul või koduvisiidil aitab nõuandeid praktiliselt rakendada.

Kokkuvõtvalt – imetamine on küll loomulik ja meile liigiomane tegevus, kuid sellele vaatamata vajab iga uus tegevus harjutamist ja ettevalmistust. Juba raseduse ajal ette valmistumine saab anda hea alguse sinu imetamise teekonna sujumiseks. Ettevalmistuse osaks saab olla enda teadmiste täiendamine, partneri kaasamine, toetavate abivahendite ja kodu ette valmistamine ning vajadusel individuaalse toe otsimine.

Kasutatud allikad: