Kuidas ära tunda, et vastsündinul on nälg?

Helena Org, ämmaemand-imetamisnõustaja

Vastsündinud ei oska küll rääkida, kuid oskavad väga hästi anda märke enda vajadustest.

Foto: Babyology

Foto: Babyology

Lapse nälg annab märku juba palju-palju varem kui nad jõuavad nutma hakata. Kõige varasemateks märkideks, millega väike vastsündinu üritab öelda, et “nüüd juba võiks midagi natukene süüa” on väikesed käte-jalgadega liigutused, suu avamine (nagu matsutaks), keele suust välja ajamine, pea keeramine küljelt-küljele ning tema kõrval olevalt objektilt rinna otsimine.

Edasisi märke pannakse tähele juba veel suurema tõenäosusega, kuna selle aja peale laps liigutab end juba veel rohkem. Järgmiste märkidega püüab laps öelda: “Nüüd olen juba kindlasti näljane, kus on söök?”. Nendeks märkideks on imemisliigutused suuga. Ta võib hakata enda kõrval olevaid objekte imema ning ta hakkab oma kätt/sõrmi suhu panema.

Hiliste näljamärkidega proovivad beebid anda edasi sõnumi: “Nüüd olen ma juba tõsiselt näljane!”. Selleks ajaks on laps juba täielikult virgunud, liigutab aktiivselt kogu oma keha, vehib käte ja jalgadega, paneb oma käsi rusikasse ning imeb oma kätt ja sõrmi aktiivselt. Kõige hilisemaks märgiks on nutt. Nutuga enamasti kaasneb ka see, et laps läheb näost veidi punaseks.

Kui laps juba nutab, siis see on juba sõnum lapselt, et “ma ootasin nii kaua, et ma olen juba hullumas”. Selles staadiumis võib pakkuda rinda, aga laps ei pruugi seda enam tahta. Sellisel juhul on väga oluline laps maha rahustada ning proovida siis uuesti rinda anda.

Kõik lapsed on erinevad ning ka märgid võivad varieeruda. Oluline on õppida oma last ja tema märke tundma. Soovitatav on last toita minimaalselt 8x ööpäevas (ehk umbes iga 3h järel). Mõni laps sööb aga tihedamini – iga tunni järel ja ka see on täiesti normaalne. Mida väiksem on beebi, seda ebaregulaarsemalt ta sööb. Keskmiselt söövadki lapsed 8-16x ööpäevas.

Lapsel on kõht täis, kui ta peale rinna söömist on rahulik, võibolla, et isegi uinub. Ärkvelolekul on ta erk, pissib 6-8x ööpäevas helekollast pissi ning kakab 1x päevas. 5.-6. elupäeval muutub lapse kaka kollaseks. Kuni esimese kuu lõpuni peaks tekkima vähemalt üks kollase kakaga mähe päevas. Lapse sünnikaal taastub u 10.-14. elupäevaks. Terve ajalise imiku kaaluiive esimesel kuuel elukuul on keskmiselt 600-800g kuus, rinnapiimatoidul ka 1000g ja rohkem kuus. Esimese eluaasta lõpupoole kaaluiive väheneb.