Kui vahetub vanemahüvitise saaja

Küsimusele vastas: Terje Soots, jurist

Küsimus

Kuidas vahetada vanemahüvitise saajat, kui lapse isa on iseenda tööandja? Kas lapsehooldustasu hakkab vanemahüvitise vahetamisel samuti saama isa? Kas ema haigekassa kindlustus kaob siis ära? Millisel kuupäeval peaksime tegema avalduse vanemahüvitise vahetamiseks, et saada terve kuu eest isa vanemahüvitist?

Vanemahüvitise vahetamiseks peate avalduse vormistama enne eelmise kuu 15.-ndat kuupäeva, et saada uuest kuust vanemahüvitis isale. Kui isa on iseendale tööandja ja soovib jääda lapsehoolduspuhkusele (enam tööd ei tee ja jääb lapsega koju), on vaja esitada Pensioniametile lihtsalt tõend selle kohta. Kirjutabki ise tõendi või kirjutab raamatupidaja. Kui ema katkestab lapsehoolduspuhkuse (ta peab seda tegema, muidu ei hakka isa saama vanemahüvitist) ja tööle ei asu, kaotab ta ravikindlustuse. Kui lapse isaga olete ametlikus abielus ja lapse isal on ravikindlustus olemas, saate taotleda kindlustuse lapse isa kaudu. Kui abielus ei ole, ei saa. Vahel on kindlustus võimalik ka mitmel alusel, näiteks kui õpite veel.

Kui lapse isa töötab edasi ja saab samal ajal ka vanemahüvitist (ka see variant on teil võimalik), siis peab ema ikkagi katkestama lapsehoolduspuhkuse ja isa tohib juurde teenida palgana miinimumpalga: 320€ (bruto) kuus, et saada kätte kogu vanemahüvitis 100%. Kui teenib rohkem, tuleb Pensioniametile igal kuul eelneva kuu kohta esitada nn.palgatõend ja vanemahüvitis arvutatakse ringi ehk see siis väheneb. Lapsehooldustasu võib peale vanemahüvitise lõppemist saada ema, see vahetus ei käi koos vanemhüvitisega, vaid eraldi. Oleneb, kellele lapsehooldustasu alguses vormistatud on, aga on võimalik teha ka toetuste saamise osas vahetus.