Kui tihti võiks imetada vastsündinut?

www.emmedeklubi.ee

Tänapäeval julgustatakse naisi imetama beebit täpselt nii palju, kui laps seda ise soovib. Mõni vastsündinu on rinnal iga tunni tagant või tunni korraga – see on täiesti normaalne. Kuid mida teha, kui kodus on ka teine beebi või väikelaps?

“Üldiselt soovitataksegi värskel emal imetamise edenemiseks anda rinda nii tihti ja palju, kui laps ise soovib. Näiteks soovitati mul ülakeha paljaks võtta, laps mähku väele võtta ja lihtsalt olla koos voodis, imetada nii pikalt kui läheb, õppida ja harjuda,” räägib ema. Kuidas aga talitada sel puhul, kui tita tahab tissi väga tihti ja kaua korraga, kuid kodus on lisaks ka üheaastane laps, kes vajab samuti pidevat ema tähelepanu? Kas sellisel juhul oleks ka tänapäeval lubatud toita last iga kolme tunni tagant, nagu vanasti soovitati?

Ämmaemand Maret Voites julgustab katsetama erinevaid lahendusi. Lapsed ei tule koos kasutusjuhendiga – iga ema saab ise proovida, milline on just tema perele sobiv lahendus. Loomulikult võib proovida ka konkreetse režiimi juurutamist, aga eeldusel, et ööpäevas on ikkagi vähemalt kaheksa imetamiskorda ja beebi saab kõhu täis.

“Kuidas aru saada, et beebi saab piisavalt süüa? Ta pissib vähemalt kuus korda ööpäevas, piss on värvuselt helekollane, beebi on ärkvel olles erk ning võtab kenasti kaalu juurde. Esimestel kuudel võiks ta juurde võtta veidi rohkem – umbes 700-800 grammi kuus, hiljem umbes 500 grammi kuus,” selgitab ämmaemand. “Kaaluda saab näiteks imetamisnõustaja juures. Ei pea ootama, et kuu täis saaks – võib vaadata nt kolme-neljapäevase või nädalase vahega.” Beebikaalu saab ka koju rentida.

Ämmaemand jagab nippe, kuidas kahe pisikesega paremini toime tulla. Põhjus, miks beebi tahab tihti rinnal olla, pole ainult söögivajadus – võib-olla soovib ta ema lähedust. Siin tuleb appi kandelina: beebi saab olla ema vahetus läheduses, ema rinnal, kuid ema käed on suurema lapsega tegelemiseks vabad.

Teiseks soovitab Maret Voites võtta kasutusele mingi mänguasja või komplekti, mis köidab mõneks ajaks väikelapse tähelepanu, ja millega tohib mängida alati ainult tita imetamise ajal. Miks mitte panna kingakarbi sisse hulk erinevaid põnevaid asju ja anda see karp lapsele uudistamiseks iga kord, kui imetamine algab? Karbi sisu saab aeg-ajalt vahetada.

Ämmaemand julgustab ka lähedaste abi paluma. Võib-olla saab lapse isa vastsündinuperioodil rohkem kodus olla ja vanema lapsega tegeleda või ehk hoopis vanavanemad? Samuti võiks ema jätta majapidamistööd ajutiselt teistele pereliikmetele ja kasutada laste lõunaund ära ka ise puhkamiseks.

Toimetanud perekool.ee