Kui imetamine ei suju

Artikkel pärineb teatmikust "Me Saame Lapse" https://mesaamelapse.perekool.ee/kui-koik-ei-suju/

Nagu elus ikka, on ka imetamisel oma väljakutsed. Sünnitusmajas on abi ukse taga, sest seal töötavad ämmaemandad, õed ja arstid, kes kõigile su küsimustele vastata oskavad. Siiski ei saa imetamine esimestel päevadel selgeks – iga beebi on eriline, pealegi areneb vastsündinu kiiresti ja see, mis kehtis eile, ei pruugi sobida täna. Ei ole olemas kõigile sobivat retsepti, kuidas imetamine peab kulgema – see on pigem ema ja lapse suhte loomine, kus arenetakse päev korraga.

Sellepärast on esimene soovitus – kui tunned kodus, et imetamine ei suju ja pinge kasvab, võta aeg maha, poe beebiga koos voodisse, hoia teda nahk-naha kontaktis. Vaata, et kõik vajalik oleks käeulatuses: lapike lapse suu pühkimiseks, padjad ja tekid, veepudel sinu jaoks. Joo palju vett, imetamine viib vedelikku kehast välja ja teeb suu kuivaks. Las teised pereliikmed teevad süüa, sina ja beebi tegelete emapiimatarkuste õppimisega. Ära piira imemiseks kuluvat aega, paku beebile rinda alati, kui ta selleks märku annab. Rinnapiim on väga kergesti seeditav, mistõttu ei ole tita organismile koormav, kui beebi peaaegu et kogu ööpäeva vaid väikesi pause tehes imeb – nagu mõned vastsündinud ka teevad.

Tuleta endale meelde, et kõik möödub. Mööduvad nii tundlikud rinnanibud kui ka sinu mure selle pärast, et beebi sööb liiga vähe või liiga sageli. Ühel hetkel – tavaliselt läheb selleni umbes kuus nädalat – saavutate te beebiga oma, just teile sobiva rütmi ja sobiva rinnapiima koguse. Selleks ajaks taastub ka sinu jõud.

Valulikud rinnanibud

On emasid, kelle beebi imeb innukalt ja imemisvõte on õige, kuid siiski muutuvad rinnanibud tundlikuks. Valulikkus võib tekkida just imetamise alguses, kuid kui piim on hakanud voolama, annab valuaisting enamasti järele. Hea on teada, et see läheb ajaga üle. Tundlikkuse leevendamiseks võib olla abiks, kui nibusid määrida pärast imetamist rinnapiimaga. Ka õhuvannid pärast imetamist mõjuvad rahustavalt.

Tugev valu on märk valest imemisvõttest või -asendist. Valu põhjuseks võivad olla ka lõhed nibudel, rinnapõletik, soor, piimavill, lapse suu anatoomilised iseärasused või ema hormonaalsed muutused. Ei pea taluma sellist valu, mis paneb kannatama, hambad ristis. Kui see nii on, küsi kindlasti abi imetamisnõustajalt.

Lamedad rinnanibud

Vahel muretsevad emad, kas laps saab piima kätte, kui rinnanibud on lamedad. Hea on teada, et beebid on võimekad – nad suudavad imeda end ka käenaha külge. Seega pole teie õigesse imetamisrütmi saamine seotud sinu rinnanibude kujuga, vaid alguse konarused on loomulik protsess, kus paljud vajavad tuge ja aega harjumiseks. Beebi imeb piima rinnast, rinnanibu on talle vaid orientiir, kus rind asub, ning hõlbustab rinna haaramist. Titad suudavad imeda ükskõik millise kujuga rinnanibuga rinnast, küsimus on vaid rinna haaramise hõlpsuses.

Ära piira imemiseks kuluvat aega, paku beebile rinda alati, kui ta selleks märku annab.

Abi on sellest, kui annad beebile aega rindadega tuttavaks saada. Olge igal võimalusel nahk-naha kontaktis, pikutage paljana soojas toas, luba tal alati rinda haarata, kui ta vähegi tahab. Mõned beebid õpivadki ise kõige paremini. Jälgi, et tita haaraks rinda avali suuga. Kui ta on rinna suhu saanud, venitab ta aktiivse imemisega ise rinda ja nibu väljapoole.

Aitab ka rinnanibude kerge stimuleerimine enne toidukorda. Sellega vallandub tõenäoliselt oksütotsiini, mis muudab nibud kõvemaks, need ulatuvad rohkem väljapoole ning lapsel kaasneb imemise alustamisega positiivne emotsioon – piim kohe tuleb. Hea lahendus aidata beebil rinda haarata on rinnale nn voldi tegemine: toeta rinda sõrmedega alt ning vajuta pöidlaga õrnalt peale. Kui laps on rinna suhu saanud ja imeb aktiivselt, lase rind vabaks. Tähtis on jälgida, et sa ei vajutaks liiga nibu lähedalt.

Laps ei võta rinda

Vahel juhtub, et beebi nutab ja tundub näljane, aga kui talle rinda pakud, muutub ta veel pahuramaks. Loobu hetkeks rinda pakkumast, selle asemel võta beebi kindlalt sülle ja rahusta teda. Kui emas on rahutust või ärevust, tajub beebi seda ja läheb samuti ärevile – kui saad, palu partneril mõnda aega beebit hoida, rahune ja proovige siis uuesti. Proovi alustuseks pigistada natuke piima titale otse suhu. Mõned lapsed võivad siis meelsamini tahta imeda, kui teavad, mis neid ees ootab. Abi võib olla ka eri asendite proovimisest, keskkonna vahetamisest ja sellestki, kui beebi on pisut unisem.

Kui tundub, et rinnapiima ei jätku

Rinnapiima kogus sõltub rindade tühjendamise sagedusest, imetamise kestusest ja lapse imemistehnika efektiivsusest. Väga tihti tundub, et piima on vähe, kuigi seda on piisavalt. 1–2 kuud pärast sünnitust rindades aset leidvad muutused tekitavad paljudel emadel tunde, et rinnad on tühjad ja lõdvad, järelikult on rinnapiim kadunud.

Loe artiklit edasi SIIT