Kodused “külmetuse” ravimeetodid rasedale

Artikli on koostanud Maret Voites, ämmaemand

Selleks, et käesolevat hooaega mitte haigena veeta, saab palju oma tervise hoidmiseks ja sümptomite leevendamiseks ära teha. Raseduse ajal on soovitav ravimeid kasutada pigem ettevaatusega ning hea on enne ravimite võtmist ämmaemanda või arstiga nõu pidada. Alljärgnevalt on toodud leebed kodused soovitused, mis sobivad ennetuseks ja ravimiseks nii beebiootel emale kui ka ülejäänud perele.

Immuunsüsteemi tugevdamine

Raseduse ajal toimub naise immuunsüsteemis mitmeid muutusi, mis on vajalikud, et ema kehal oleks loote suhtes immuuntolerants. Need muutused muudavad aga raseda rohkem vastuvõtlikuks erinevatele haigustekitajatele. Kuidas haigeks jäämist ennetada?

Haiguste ennetamine on oluliselt meeldivam ja lihtsam kui ravimine, seega tuleks haiguste perioodil toetada oma immuunsüsteemi. Nii on organism võimeline kaitsma end erinevate haigustekitajate eest ja ka kiirelt tervenema. Mitmekülgne ja tervislik toitumine, regulaarne värskes õhus liikumine, stressi vältimine ning sage käte pesemine on väga oluline, et vähendada riski nakatuda viirushaigustesse.

Parimad immuunsuse tugevdajad leiad loodusest puhtal kujul. Immuunsust toetavad väga efektiivselt näiteks küüslauk, mitmed antioksüdante sisaldavad marjad nagu astelpaju, mustsõstar, punane sõstar, jõhvikas, mustikas jt, ning vitamiinirikkad värsked köögi- ja puuviljad. Meie kliimas elades on soovituslik aastaringselt tarbida D-vitamiini ning aeg-ajalt läbida ka probiootikumi kuur. Oma menüüsse võiks lisada ka hapendatud tooteid nagu probiootiline jogurt, keefir, hapukapsas jms, sest need sisaldavad samuti probiootikume.

Kui tunned, et haigus on ligi hiilimas või on keegi kodustest haigestunud, on sulle hea profülaktiline abimees näiteks küüslaugu ja mee segu. Selle valmistamiseks lisa peenestatud küüslaugule samas koguses mett ja tarvita seda ühe teelusikatäie kaupa iga paari tunni järel. Pane tähele, et kuna toores küüslauk võib tundlikumatel inimestel magu ärritada, siis kõigile ei pruugi see meetod sobida.

Kerge temperatuuri tõus on pigem abiks

Palavik on keha tekitatud ja kontrollitud kehatemperatuuri tõus. Palavik tõuseb, sest immuunsüsteem saab aru, et kehas on haigusi tekitavate viiruste või bakterite osised. Nakkushaiguse puhul tõstab aju temperatuuri kõrgemaks, et keha saaks haigustekitajatest paremini jagu.

Kui sul on tõusnud palavik, on oluline teada, millal ja kuidas seda raseduse ajal ravida. Liiga kõrge temperatuur mõjutab ka sinu kõhubeebit ning võib talle ohtlik olla. Samas aitab mõõdukas kehatemperatuuri tõus hävitada viiruseid ja on organismi kaitsereaktsioon haiguse tekkides. Selle üle, millal on õige aeg palavikku alandada, on erinevaid arvamusi, kuid enamik allikaid soovitab hakata palavikku alandama alates 38,5 kraadist. Palaviku alandamiseks võib kasutada keha ülehõõrumist toasooja (mitte külma!) veega, niiskeid sokke või niisket lappi otsmikul. Samuti võib võtta palavikuravimit. Oluline on teada, et palavikuravimid ei ravi haiguse tekkepõhjust ja kergekäeline palaviku alandamine võib haiguse kulgu hoopis pikendada. Küll aga leevendavad palavikuravimid valu ja aitavad kõrge palaviku korral enesetunnet parandada. Seega tuleb lähtuda enesetundest ning enne ravimite kasutamist pea nõu oma perearsti või ämmaemandaga!

Kodused leebed ravimeetodid

Kui oled raseduse ajal haigestunud, võib abi olla järgmistest kodustest vahenditest.

Soojenda kiirelt üles see koht, kust külm n-ö sisse läks. Kui külmetavad jalad, tee sooja (mitte väga kuuma) jalavanni. NB! Korralikuks jalavanniks peavad jalad vees olema põlvedeni. Pärast jalavanni tõmba jalga villased sokid. Kui käed külmetavad, soojenda käsi voolava kuuma vee all. Kui aga külm hiilib ligi turjalt või abaluudest, võta mõnus soe dušš. Pärast seda pane soojad riided selga, joo sooja teed ning poe sooja teki alla.

Parim ravim haiguse vastu on puhkus. Puhkamise ajal keskendub keha haigusega võitlemisele. Iga päev tund või kaks puhkust või pikutamist aitab paremini ka rasedusaegsete vaevustega toime tulla.

Tarbi piisavalt vedelikke. Joo puhast vett, taimeteed või vähese suhkruga mahla, nii aitad kehal vältida veepuuduse tekkimist. Seda on eriti oluline järgida raseduse ajal palaviku ja kõhuviiruste korral. Tavapärase 1,5–2 liitri asemel võiks päevas juua umbes liitri võrra rohkem. Väga hästi sobivad ka taimeteed, kuid vältida tuleks kohvi ning kofeiini sisaldavaid jooke, mis viivad vedelikku kehast välja. Taimeteed, mis raseduse ajal sobivad on näiteks salvei, põdrasamblik, münt, meliss, kortsleht ja liivatee. Sobivad ka pärnaõie-, vaarika- ja angervaksa tee. Kurguvalu puhul ei soovitata juua väga kuuma taimeteed, sest tuline vedelik ärritab veelgi valusat limaskesta. Sel puhul on kõige parem umbes 40-kraadine jook. Mesi lisa jooki, kui see on jahtunud 50 kraadini, muidu mee raviomadused kaovad.

Tee auru! Nii külm kui ka kuum aur aitavad ninasekreedil muutuda vedelamaks, leevendavad ninakinnisust ja köha. Kuuma auru tegemiseks keeda vett ning pane pott kuuma veega kraanikaussi. Kata oma pea käterätiga ning hinga auru läbi nina. Võid vette lisada ka meresoola. Ole ettevaatlik! Kui aur kõrvetab nina, hinga aeglasemalt, liigu vee kohalt veidi kaugemale. Selliseid auruhingamisi võid teha mitmeid kordi päevas ning u 15-20 minutit korraga.

Kuuma auru alternatiiviks on külma auru inhalaator, mis sobib ka igas vanuses lastele. Toa õhuniisutaja või märg rätik kuumal radiaatoril aitab keskküttest tingitud kuiva õhu niiskemaks muuta ja seeläbi ninakinnisust ning kinnist köha leevendada.

Nina loputamine soolalahusega. Paljud lapseootel naised on raseduse ajal hädas kas tilkuva või kinnise ninaga. Parim abi nende sümptomite leevendamiseks on loputada nina soolveelahusega. Otsi apteegist selline toode, mille põhikoostiseks on sool ja vesi. Kui tootele on lisatud ravimeid, konsulteeri oma naistearsti või ämmaemandaga enne, kui seda kasutad. Odavaim ja kiireim viis on teha aga ise soolalahus. Lahusta veerand teelusikat soola klaasis vees ning tilguta puhta pipetiga paar tilka kumbagi ninasõõrmesse. Oota 10 minutit ning seejärel nuuska. Vajadusel korda. Apteekides on müügil ka spetsiaalne ninaloputuskann, millest on paljud nohu korral abi saanud.

Soe keedumuna ja soolakott. Ninakinnisuse ja nohu puhul saab leevendust põskkoobaste soojendamisest. Aseta kummalegi põsele soe keedumuna või soe soolakott (mida kuumem, seda parem, kuid ettevaatust, et end ära ei kõrveta). Soolakoti saab kerge vaevaga teha näiteks alles jäänud üksikutest sokkidest. Võid osta apteegist ka spetsiaalse geelikoti, mida võib soojendada kuumas vees.

Akupressuur. Ninakinnisuse korral võib abi olla ninaümbruse piirkonna ja akupressuuripunktide masseerimisest. Masseeri ning vajuta nina väliskülgi ja ninaalust, liigu sõrmedega ninajuurelt mööda põsesarnade ülemist ja alumist serva väljapoole ning masseeri ka kulumudevahelist piirkonda ja kulme.

Tõsta magades peaosa kõrgemale. Kõrgem peaalus aitab leevendada ninakinnisusest tingitud ebamugavust, mis võib mõnda naist saata pea kogu raseduse. Tõsta peaalust kas patjadega või tõsta kogu madratsi peaosa, pannes sinna alla mõned paksud raamatud (rasedana palu kellegi abi madratsi tõstmisel), nii saad koheselt paremini hingata ja nina on magades vähem kinni.

Kurista kurku soolveega. See on juba lapsepõlvest tuttav meetod. Kui kurk on hell või kurgus kraabib, tee soolalahus: veerand teelusikat soola lahustatuna soojas klaasitäies vees. Sool aitab röga välja tuua, vähendab valulikku paistetust ning leevendab seda kraapivat ärritavat tunnet kurgus. Kurista soolveega mitmeid kordi päeva jooksul vastavalt vajadusele. Võid vette lisada ka teelusikatäie mett, mis omakorda pehmendab valutavat kurku.

Kindlasti on igal perel omad haiguse leevendamise ning ravimise võtted, mis toetavad. Samuti võib apteegist küsida looduslikke ravivahendeid, mida rase võib kasutada.

Hea on teada, et sellised haigused kõhubeebile ohtlikud ei ole ning peagi on su enesetunne taas parem. Kui haigus ei anna järele või oled mures, võid alati pöörduda oma ämmaemanda või arsti poole!