Kas rindasid peab enne imetamist pesema?
Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja
Küsimusele vastas: Ülle Lember, ämmaemand, imetamise nõustaja
Minu ämm väidab, et rindade pesemine enne imetamist on lapse tervise seisukohast väga tähtis. Piimavalgu lagunedes rinnanibul pidi tekkima roiskbakter, mis on lapsele halb. Mina aga pole kuskil mujal rindade pesemisest kuulnud ega lugenud. Kas rindasid peab siis enne imetamist pesema või mitte?
Rindade pesemist peeti väga vajalikuks umbes 15-30 aastat tagasi. See on arusaadav, et Teie ämma kogemused ongi sellest ajast.
Hiljem on selgunud, et rinnad n.ö. “pesevad ennast ise”. Nimelt on rindadel väikesed näsakesed (Montgomery näärmed), mis toodavad bakteritevastase toimega rasutaolist võiet. Neid näärmeid on rohkem just nibu ümbruses – selles piirkonnas, mis lapse suhu satub. Tänapäeval peetakse vastupidi ohtlikuks just seda, kui see kaitsev võie maha pesta – siis naha kaitsevõime langeb ja tekib soodus pinnas pisikutele.
Rinnal on ka veel teine puhastussüsteem – ka rinnapiima ise on bakteritevastase toimega ja sisaldab palju erinevaid elusaid kaitserakke, mis selle eest hea seisavad. Seepärast soovitataksegi paar tilka rinnapiima tupsutada nibule ja nibu ümbrusele pärast igat toitmist, et rinna nahk oleks tugevam ja tervem.
Seega – olete täiesti õigel teel – vältige rindade pesemist! Tavaline üldpesu duši all või vannis on piisav ja ka siis soovitatakse seep ja nuustik nibuümbrusest eemal hoida.
Usun, et see roiskbakteri teooria peab paika pastöriseeritud lehmapiima korral. Muidu aga – naturaalse töötlemata piima korral – ei hakka kasvama mitte roiskbakter vaid piimhappebakter – piim läheb seistes ju teatavasti hapuks! … vähemalt vanasti läks, kui kõrgpastöriseerimist ei olnud veel leiutatud.