Kas “armastuse hormoon” kaitseb sõltuvuste eest?

Artikkel pärineb: ERR Teadusuudised, teadus.err.ee

http://teadus.err.ee/v/tervis/9711afe8-234b-4ffe-a48a-462fd74ca25b

Pilt: wikimedia commons

Sõltuvuskäitumine, sh keelatud ainete ja alkoholi kuritarvitamine võib seostuda nn armastuse hormooni oksütotsiini moodustumishäiretega lapsepõlve jooksul.

Oksütotsiin on hormonaalne ühend, mis mängib olulist rolli sotsiaalsete suhete loomisel, emalikus käitumises ja partnerluses.

Adelaide ülikooli teadlased näitasid hiljuti ajakirjas Pharmacology,Biochemistry and Behavior, et mõnedel inimestel avalduv sõltuvuskäitumine võib seostuda oksütotsiinisüsteemi kehva arenguga. Oksütotsiini leidub juba vastsündinute organismis, aidates luua ema ja lapse vahelist sidet. Siiski ei ole oksütotsiinisüsteem sündides täielikult välja arenenud ning vastav protsess jätkub kolmeaastaseks saamiseni, olles mõjutatud erinevate väliste ja sisemiste tegurite poolt.

Peamist rolli selle süsteemi arengus mängivad geneetika, sugu ja keskkond. Just viimasel on oksütotsiinisüsteemi arengus määrav roll, seletades, miks inimeste oksütotsiini tasemed on niivõrd varieeruvad.

Teatud riskitegurid sõltuvuskäitumise ilmnemiseks on olemas juba neljandaks eluaastaks. Oksütotsiin võib alandada stressitunnet ja keelatud ainetest saadavat naudingut vaid siis, kui vastav süsteem on korralikult välja arenenud. Probleemid vastava süsteemi arengus seostuvad nii sünnikomplikatsioonidega, häiritud suhetega või lapse väärkohtlemisega, kaotusvaluga või ka mõne tõsise infektsiooniga.

Loe lisa:
Can love hormone protect against addiction? (Science Daily)