Kas ma olen rase?

www.perekool.ee, Me saame lapse raamat, Eesti Ämmaemandate Ühing

 

Naise jaoks hakkab sageli kõik peale iseäralikust sisetundest, mida on raske sõnadesse panna. 

Sellest hetkest, kui loode on emakas pesastunud, hakkavad keha hormoonid tööle nii nagu see on kõige kasulikum loote arengule. Mõni märkab neid muutusi väga selgelt, teine tunneb vaevu või ei pane pikka aega midagi tähele. Seetõttu on Sul hea teada erinevaid märke, mis võivad rasedusele viidata ja seda kinnitada. 

  • Menstruatsioon jääb ära. Emaka limaskest, mis menstruatsiooni ajal koos verega välja heidetakse, on saanud uue ja tähtsa ülesande: olla arenevale lootele turvaliseks pesaks. Munasarjas toodetav hormoon progesteroon aitab seda rolli täita. 
  • Pinge alakõhus – rasedus muudab emakat ja seda ümbritsevaid kudesid, emakalihase venimine kasvava lootemuna tõttu võib põhjustada pingetunnet või olla pisut valulik.
  • Pingetunne rindades – rinnad hakkavad juba valmistuma rinnapiima tootmiseks, piimanäärmed hakkavad kasvama ja rinnad suurenevad ning on tundlikud.
  • Iiveldus (ja oksendamine), sagedamini hommikune, kuid võib kesta ka kogu päeva. Rasedusiivelduse taga on mitmeid soodustavaid tegureid, mõned neist füüsilised nagu näiteks madal veresuhkru tase, madal vererõhk, hormonaalsed muutused, vaegtoitumus (eriti B-grupi vitamiinide ja rauavaegus) või ka liigtoitumus (eriti vürtside, suhkru ja rafineeritud toitude liigtarvitamine). 
  • Iseäralikud maitse- ja haistmistajud, maitsed ja lõhnad, mis varem tundusid talutavad, muutuvad väljakannatamatuks, tekib suur isu hapu, soolase, magusa järele või mõne teise iseäraliku maitse järele. 
  • Urineerimisvajadus on sagenenud suureneva surve tõttu põiele, tupevooluse hulk võib suureneda.
  • Tekib väsimus ja unisus, meeleolud on muutlikud ja äraarvamatud.

Sa võid tunda kõike seda ja mitte olla rase. Seda võib juhtuda naistega, kes väga soovivad rasestuda. Samuti võid Sa mitte midagi tunda ja olla rase. Millal siis selgus saabub?

Kirjeldatud tunnused võivad küll tähendada rasedust, kuid menstruatsiooni ärajäämisel võib olla teisigi põhjusi, iiveldus ja oksendamine võivad olla seotud riknenud toiduga, pinge alakõhus põletikuga. Mõnedki nendest tunnustest on naistele tuttavad kui saabuva menstruatsiooni märgid: pinge alakõhus, rindade valulikkus, meeleolu kõikumine jm. Kas siiski menstruatsioon või rasedus? Vastus peaks saabuma lähemate päevade jooksul. Seetõttu ei saa alati jääda lootma sisetundele, vaid tuleks otsida võimalusi, et raseduse olemasolu või selle puudumist täpsustada. Selleks on mitmeid võimalusi.

Esimene võimalus on osta apteegist kodune rasedustest. See on esimene ja kodus kasutatav vahend, millega saad alustada vastuse otsimist. Rasedustest põhineb spetsiifilise rasedushormooni, kooriongonadotropiini (hCG) määramisel uriinist. Hetkest, mil munarakk pesastub emaka limaskesta, hakatakse tootma rasedusele iseloomulikku hormooni, mis pääseb  verre ja sealt uriini. Test tehakse hommikusest uriinist, kuna see on kõige kontsentreeritum. Tänapäevased testid võivad tuvastada juba kümnepäevast rasedust (veel enne oodatava menstruatsiooni tähtaega).

Kuidas toimida? Esmalt loe läbi pakil olev juhend. Võta välja testriba või alus (erinevatel testidel erinevad), kasta see märgitud kriipsuni uriini sisse või tilguta uriin test aknasse või pissi otse uriini testile (toimi vastavalt testi juhendile). Pane test lauale ja oota pakendil märgitud aja möödumist. Testribale (või kontrollaknasse) peab kindlasti ilmuma üks kriips, see on märk õigesti tehtud testist. Kui jääbki vaid üks kriips (st vastus on negatiivne), siis on võimalusi kaks:

  • Sa ei ole rase
  • Su rasedus on liiga vähe aega kestnud (hormooni on liiga vähe) ja mõne aja pärast tuleks teha uus test.

Kahe kriipsu tekkimisel on vastus positiivne –  Sa oled rase. Kui test väidab vastu Sinu sisetundele, et rasedust ei ole, tuleks mõelda uue testi tegemisele. Rasedustest ei näita raseduse kestust, vaid seda, kas rasedus on või ei. Samuti ei välista test emakavälise raseduse võimalust.