
Juhul, kui kõht ei taha pärast rasedust kuidagi tagasi tõmbuda, võib põhjuseks olla kõhusirglihase lahknemine ehk diastaas. Tegemist on laialt levinud probleemiga, mis tabab lausa 30-70% emaks saanud naist, sagedamini on tevisemure osaks saanud neile, kes on sünnitanud väikese vahega kaks last ning selle tulemusena ei ole kõhusein jõudnud piisavalt taastuda. Kui lihaste lahknemine on rohkem kui 2 cm, siis räägitaksegi kõhu sirglihase diastaasist. Lahknevuse korral on kõhulihased üksteisest eemaldunud ning lihaskimpude vaheline ühendus on puudu või rebenenud.
Diastaas – mida teha rasedusele eelnevalt ja pärast?
Diastaasi silmaga nähtav tunnus, pärast sünnituseelse vormi taastumist, on ettevõlvuv kõht. Kõhtu sisse tõmmates jääb kõht endiselt ette ja selili olles, kõhulihaseid pingutades, on tunda lihaste lahknevust. Diastaasiga puudub kõhu eesseinal lihaseline tugi, mis võib viia ka kõhu eesseina songani. Nõrk lihaskond ei stabiliseeri lülisammast ja vaevama võivad hakata ka alaselja- ja vaagnavalud. Sellise seisundi tekkimise võimalust saab vähendada, kui treenida kogu keha pärast igat rasedust ning olla aktiivne ka beebiootuse ajal, toituda tervislikult ning hoida kaalutõus kontrolli all. Sünnituse järel taastuvad kõhulihased tavaliselt kahe kuni kolme kuuga, enne rasedust või selle ajal trenni teinud naistel sageli ka kiiremini. Pärast sünnitust soovitatakse vältida tegevusi, mille sooritamiseks on vaja ekstreemselt pingutada kõhulihaseid, näiteks raskete esemete tõstmine. Sünnitusejärgselt ei soovitata tõsta oma lapsest suuremaid raskusi. Kaks kuud, keisrilõikega isegi neli kuud, ei tohi sooritada nn tavalisi kõhulihaseharjutusi, sest diastaas võib süveneda ka pärast sünnitust. Intensiivne treening pole ka hea. Külastada võiks füsioterapeuti, kes näitab ette sobivaid harjutusi. Spordiklubis võiks selle tervisemure korral eelistada Pilatese treenininguid.
Abi saab toestavatest korsettidest

Iga keha on erinev ja rasedusjärgne kogemus individuaalne. Ei ole mõistlik oodata kiirelt endisesse vormi tagasi saamist. Õnneks on tänapäeval olemas moodsad ja toimivad vahendid, millega aidata enda keha üleminekuperioodil, ning tunda end hästi ka ajal, mil kõht tavapärasest suurem või kui seljavalud kiusavad ja enesetunne ei ole kõige parem. Abi saab kui kanda esimesed paar kuud toestavaid vahendeid ja/või korsetti. Kindlasti ei soovita kanda tavalisi traditsioonilisi korsette (need on palju tugevamad, kitsamad ja võimelised moonutama keha permanentselt surudes roideid üles ning surudes kokku sisikonda) vaid tänapäevaseid ja moodsaid korsette – Waist Trainereid. Waist Traineri eelis paljudele tuttava bandaaži ees on pikem kehaosa ja mugavad toestused, mille tõttu ei hakka see rulluma. Waist Trainer korsetid on elastsemad, painduvamad, ning samal ajal piisavalt tugevalt vastu keha, et nendest on abi isegi diastaasi sulgemisel ning vööümbermõõdu taastamisel raseduseelsele tasemele. Paljud äsja sünnitanud emad on jaganud oma kogemust, kuidas Waist Traineri abiga on raseduse järgne vorm kiiremini taastunud kui korsetti kasutamata eelneva raseduse korral. Naiseliku butiigis kohtab sageli naisi, kes tellivad endale Waist Trainerid juba enne sünnitust, ning on neidki, kes saadavad mehe otse sünnitusmajast korsetile järgi. Waist Trainer on toeks kõigile äsja sünnitanud naistele, kes soovivad kiiremini endist vormi saavutada. See on igal juhul Waist Traineri tore boonus, kuid eelkõige on korseti roll diastaasiga lisatoeks olemine keha keskosale, et ema jaksaks beebiga ja pere igapäevategevustega kergema vaevaga toime tulla ning ei tõstaks raskemaid esemeid ega beebit vales asendis. Waist Trainerist on suur abi seljavalude leevendamisel. Kuid nagu iga asjaga, tuleb ka Waist Trainer korsetti kasutada mõistlikkuse piires ning kuulata enda keha. Aeg-ajalt tuleks teha pause, et lihased lisatoega liialt ära ei harjuks. Kindlasti ei vähenda korseti kandmine harjutuste tegemise ja tervislike eluviiside olulisust.

Miks kasutada Waist Trainer korsetti? Paljud inimesed teevad küll tublisti trenni, kuid näevad üsna vähe muutusi oma kehakujus. Miks? Ükski trenn ega harjutus ilma kontrollitud toitumiseta ei aita kaalu langetada ega keha vormida. Kui on raske oma toitumisharjusmusi kontrollida, saab kindlasti abi Waist Trainer korsettide kasutamisest. Waist Trainer on tugevalt keha ümber ja tekitab söömise ajal kiiremini täiskõhu tunde. Tänu sellele väldid ülesöömist ning toidust saadavat üleliigset energiat, mis ladestuks kehale rasvana. Paari nädalane Waist Trainer korseti kandmine muudab kõhupiirkonna lamedamaks ja ümbermõõdult väiksemaks.
Waist Traineri omadused
- Aitab vähendada pingeid seljas
- Abiks diastaasi korral
- Parandab rühti
- Vähendab puhitusi
- Aitab kaasa kaalu langetamisele (süües tekib täiskõnu tunne kiiremini)
- Juba esimesel kandmisel muudab talje ja kõhupiirkonna silmnähtavalt väiksemaks
Waist trainer korsette ja korrigeerivat pesu on võimalik osta e-poest www.naiselik.ee ja butiigist, mis asub Tallinnas – A.Adamsoni 18. Selle artikli lugejatele kehtib -10% soodustust kõigilt meie toodetel kasutades e-poe ostukorvis sooduskoodi “perekool”.
NB! Artiklis jagatav sisu ei ole mõeldud asendama professionaalset meditsiinilist nõuannet.