Kaksikute imetamine (video)

perekool.ee, Eesti Ämmaemandate Ühing

 

Pisikeste beebidega on palju tegemist, aga kujuta ette, et kui neid on kaks! Kas see tundub pigem hirmutav või oleksid sa topelt õnnelik? Kaksikud ei pea, aga võivad alguses erihoolt vajada, sest nad sünnivad sagedamini enneaegse ja väiksemana. Küll on hea teada, et kaksikud küpsevad kõhus kiiremini, ehk siis 35.nädalal sündinud kaksikud on juba vähemalt 36 nädalat vanad. Kui ühe lapsega võrrelda, pole nad nii väetikesed, aga kahtlemata võib väiksem sünnikaal põhjustada seda, et nendega on alguses rohkem tegemist.

Kahe lapse koos imetamine aitab emal jõudu kokku hoida. Nagu ühe lapse imetamise puhul, tuleks ka siin jälgida, et sa hoiad imetamisel lapsel kinni turjast, mitte peast. Esimene liigutus, mis kindlasti on raske – lapsed peab mõlemad rinnale keerama. Abistamiseks võib ühe lapse panna rinna kõrgusel oleva padja peale ja seejärel laps vastu rinda keerata. Kui üks laps on korralikult rinnal, saab teise lapse juurde panna. Alguses ongi kaksikutega veidi abi vaja. Inimest, kes aitaks ja tooks lapse rinnale, sest kui üks laps rinnast lahti laseb, ei ole emal kolmandat kätt enam endal võtta.

Kaksikud võivad sündida veidi enneaegselt ja väiksema kaaluga, ning selle tõttu vajada natuke rohkem aega ja tegelemist. Alguses võivad nad süüa nii pikalt, et võtavad emal terve aja ära. Selleks, et ema kasvõi korraks puhata saaks, oleks hea, kui tal on keegi abiks.

Enneagsete beebide söömisrütmi peaks jälgima, sest enneaegsuse tõttu ei oska nad kohe söömisrütmi kohastada selliseks, et ka kasvada. Tihtilugu on alguses kasu kaalust, mis annab võimaluse jälgida iivet ja seoses sellega näha, kas neil on vaja lisatoitu või mitte. Parim lisatoit on lapsele ema rinnapiim, see tähendab, et ideaalis võiks lapsele juurde anda vahepeal väljapumbatud emapiima.

Beebi kaalumisel, kui see alguses vajalik võib olla, tuleb jälgida pigem beebi kasvamist, mitte seda, palju ta iga söögikorra ajal juurde võtab. Selline pidev kaalumine võib vanemad liigselt ärevusse ajada. Laps peaks juurde võtma keskmiselt 20 grammi ööpäevas.

Toimetanud perekool.ee