Kaksikrasedus (video)

Kui Sa beebiootele jääd, oled kindlasti väga ootusärev ja õnnelik, aga milline võib olla üllatus, kui sa saad teada, et ühe beebi asemel on tulemas lausa kaks!

Kaksikraseduse tekkeks on kaks võimalust
1) Kahe munaraku kaksikud ehk disügootsed. Emal tekib kaks munarakku, mis viljastatakse eraldi. Mõlemal lootel on oma platsenta. Need kaksikud võivad olla ka eri soost – poiss ja tüdruk. 2/3 kaksikutest on erimuna kaksikud.
2) Ühe munaraku kaksikud ehk monosügootsed. Viljastub üks munarakk, mis jaguneb kaheks embrüoks.

Kaksikuid ootavad emmed on raseduse ajal naistearsti või ämmaemanda poolt eri tähelepanu all, kuna rasedusriskid on suuremad.

Kaksikraseduste puhul on alati suurem risk enneaegseks sünnituseks – 50% kaksikutest sünnib enne 37. nädalat ja sellega peab siis arvestama.
Kaksikraseduste puhul esineb emal sagedamini preeklampsiat, ja rasedusaegset dibaeeti. Kaksikraseduse puhul võib esineda ka sagedamini erinevaid väärarenguid, mida raseduse ajal otsitakse.

Ema ise saab jälgida laste liigutusi, emaka toonuseid, kokkutõmbeid ja tupevoolust. Kui tekib mingisugune kõrvalekalle või mure, peaks rase valvearsti poole pöörduda.

Kaksikute puhul sõltub sünnitusviis sellest, millist tüüpi kaksikutega on tegu, millises asendis nad sünnituse alguses ema kõhus on ja kuidas on rasedus kulgenud.
Seda, kas ema saab ise sünnitada või on vajalik teha keisrilõige, otsustab rasedust jälgiv naistearst. Normaalse sünnituse puhul võib mõnikord osutuda vajalikuks sünnituse esilekutsumine enne õiget aega.

Toimetanud perekool.ee