K-vitamiin beebile

ämmaemand Annika Oona blogi

 

K-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, millel on oluline roll vere hüübimisel, luude ainevahetusel ja vere kaltsiumisisalduse reguleerimisel. 

Miks on K-vitamiin vastsündinutele vajalik?

K-vitamiini antakse üsna harvaesineva, kuid võimalik, et surmava ajuverejooksu ärahoidmiseks. Esimese 6 elukuu jooksul võib ajuverejooks tekkida beebidel, kelle organismis pole piisavalt K-vitamiini. K-vitamiin aitab kaitsta last aju- ja mao verejooksu vastu. Riskid seoses antud vitamiiniga hõlmavad valu süstekohas, võimalikku verevalumit ja turset.

Mis on K-vitamiin?

K-vitamiini vajame vere hüübimiseks. Meie keha ei tooda ise K-vitamiini ja saame suurema osa oma K-vitamiinist taimedest. Beebid sünnivad väga väikese K-vitamiini kogusega organismis ning ka rinnapiimas on seda väga vähe. K-vitamiini tase hakkab organismis tõusma, kui alustatakse tahke toidu söömist alates kuuendast elukuust.

Kuidas manustatakse K-vitamiini?

Ämmaemand teeb beebile kahe tunni jooksul peale sünnitust K-vitamiini lihasesisese süste. Sellisel manustamisel ei vaja beebi lisaannuseid. Erandjuhtudel on võimalik manustada K-vitamiini ka suukauselt, sel juhul peab aga beebile kordama tilkadena vitamiini manustamist iga nädal, kuni lisatoiduga alustamiseni.

Kes tahab veel rohkem Infot, siis artikkel siin: https://convertkit.s3.amazonaws.com/assets/documents/2751/543181/Vitamin_K_-_Handout.pdf