Juba kaheksakuused beebid on tugeva õiglustundega
http://teadus.err.ee/artikkel?cat=1&id=5798
USA teadlased testisid beebide õiglustunnet. Tuleb välja, et juba kaheksakuune laps saab suurepäraselt aru, et pahategu peab saama karistatud. Kui varasemad uuringud olid näidanud, et beebid tunnustavad heategusid, siis nüüd ilmnes, et nad kiidavad heaks ka halva käitumise, kui see on suunatud pahategijale. Samas ei meeldi beebidele need, kes on pahalaste vastu lahked, teatab British Columbia ülikool.
Uurimust juhtinud professori Kiley Hamlini sõnul aitab see selgitada evolutsioonipsühholooge aastakümneid vaevanud probleemi. Nimelt on pikalt pead murtud, kuidas meist on saanud siiski sotsiaalsed olevused, kui just meie seltsivusesoov on teinud meid niivõrd haavatavaks pettuste ja ärakasutamiste suhtes. Hamlini sõnul seisnebki võti selles, et juba kaheksakuusest alates jälgime hoolikalt inimesi, kes võiksid meile ohtu kujutada ja soosime seda, et pahategu saab karistatud.
Vastavad järeldused tegid teadlased katsetest, milles etendati käpiknukke kasutades kaheksakuustele beebidele kaht näitemängu. Esimeses näidendis püüdis paha tegelane saada kätte ihaldatud mänguasja ning teine nukk tuli talle vargusel appi. Teises etenduses tuli aga teine nukk mänguasja kaitsma ja takistas selle näppamist. Kui lastel tuli valida hiljem endale meelepärane tegelane, eelistati nukku, kes takistas mänguasja vargust.
Teadlased uurisid sedagi, kuidas vanemad lapsed häid ja halbu nukke kohtleksid. Vaatluse all oli 64 last vanuses 21 kuud. Neil paluti samade stseenide põhjal anda ühele nukkudest meene või võtta see ära. Lapsed võtsid samuti meene ära paha tegelast aidanud nukult ning andsid selle heale kangelasele.
Teadlaste sõnul on see näide, kuidas inimesed loovad sotsiaalseid liite, lähtudes seejuures enese alalhoiuinstinktist. Beebide puhul ilmnenud käitumine on aga varane vorm hilisematest keerulisematest käitumismustritest, selgitades, miks kooliõpilased reeglitest üle astunud kaaslaste peale keelt kannavad või miks tavatseti avalikel hukkamistel juubeldada.
Hamlin tõdeb, et kuigi eelnimetatud käitumismallide puhul on ka palju õpitut, näitab selle algete olemasolu juba kaheksakuustel beebidel, et osalt on meile ka heade kangelaste armastamine sisse kodeeritud.
Uurimus avaldati ajakirjas Proceedings of the National Academy of Sciences
Vaata uuringus kasutatud videosid siit.
Toimetas Laur Kanger, ERR Teadusuudised