Imiku nahahooldus. IV peatükk: Mähkmepiirkonna lööbe ravi

Publitseeritud: Roche Consumer Health Deutschland GmbH, Eppstein-BremthalAutor: Ingrid Lohmann, ämmaemandNõustaja-spetsialist: Friederike Barre, sünnitusabi instruktor ning kvalifitseeritud metoodik

Kerge lööbe ravi

Vanematele peab juba varakult peale lapse sündi õpetama, kuidas hoolitseda kergekujulise mähkmepiirkonna lööbe eest. Seda tuleks teha juba haiglas või hiljem ämmaemanda poolt kodus. Peaaegu iga imiku puhul on taoline lööve kasvõi üks kord probleemiks. Mähkmedermatiidi puhul on epidermaalne barjäär kahjustatud ning nahk põletikuline. Kahjustatud rakud haiges nahas tuleb asendada uutega ning muutunud kude parandada. Naha regeneratsioon algab sügavamatest marrasnaha kihtidest. Uued naharakud liiguvad väljapoole ning asendavad surnud sarvkihi rakud, mis eemalduvad nahahelvestena.

Põhilised meetmed kerge lööbe ravis

Selleks, et nahk saaks rakendada kõiki oma iseparandavaid jõudusid, peab mähkmeid vahetama tihedamini kui tavaliselt ning väljaheitejäägid tuleks eemaldada nii kiiresti kui võimalik. Mähkmevaba periood sooja õhu käes aitab nahal kiiremini taastada sobivat pH ning füsioloogilist barjääri. 10 minutit infrapunateraapiat soodustab samuti paranemisprotsessi. Kuid ettevaatust: lamp peab olema vähemalt 1 meetri kaugused ning last tuleb pidevalt jälgida, et vältida õnnetusi. Rinnapiimatoidul olevatel imikutel võib ravina kasutada ka rinnapiima. Lipiididerikas piim sisaldab rasvu, mis kaitsevad nahka ning antikehi, mis võitlevad bakterite ning seente vastu. Piima pannakse tupsutades ärritunud ning põletikulistele nahapiirkondadele.

Leemendava naha ravi dekspantenooliga

Toimeaine dekspantenool soodustab naha loomulikku paranemisprotsessi. Nahas muudetakse dekspantenool pantoteenhappeks, mis omakorda on bioloogiliselt aktiivne koensüüm A prekursor ning soodustab seeläbi naha biosünteesi ning regeneratsiooni. Naha enda paranemisjõud suureneb ning kahjustatud nahk paraneb sügavamatest kihtidest alates. Lisaks seob dekspantenool niiskust ja toimib naha dehüdratatsiooni vastaselt. V/Õ emulsioon on kõige sobilikum haavade parandamiseks kasutatavate dekspantenooli sisaldavate salvide alus. See kindlustab toimeaine imendumise sügavale nahka, et soodustada naha paranemisprotsesse. Salvi moodustatav kile kaitseb bakterite ning toksiliste ainete sissetungi eest kahjustatud nahka.

Uuring — Bepanthen-i efektiivsus mähkmedermatiidi ennetamisel

Uuringugrupp 54 enneaegset imikut vanuses 30-38 nädalat. Spetsiaalselt analüüsiti alagruppi, millesse kuulus 12 paari kaksikuid.

Ravi – igapäevane imikute mähkmepiirkonna hooldus sisaldas puhastamist kerge vedelseebiga, loputamist veega ning tupsutades kuivatamist. Ühes grupis (26 imikut) kasutati nahale lisaks ka Bepanthen’i salvi. Nimetatud protseduure korrati iga mähkme vahetuse ajal vähemalt 4 korda päevas.

Tulemused – mähkmepiirkonna löövet ja punetust esines oluliselt sagedamini grupis, kus Bepanthen’i ei kasutatud (57%) võrreldes teise grupiga (31%). Mähkmepiirkonna nahaärrituse raskuses erinevusi kahe grupi vahel ei esinenud. Mähkmepiirkonna lööbe esinemine 54-l uuritud imikul Bepanthen’iga ravitute grupis 31%. Kontrollgrupis 57%.

Kaksikute uuringu tulemused. Kaksikute kontrollgrupis esines mähkmepiirkonna löövet 58% võrreldes 17%-ga Bepanthen’iga ravitute grupis. Saadud erinevus on väga oluline.

Raske lööbe ravi

Kui kerget mähkmepiirkonna löövet ei ravita või see ei parane paaripäevase raviga või ägeneb veelgi, peab alati selgitama halva paranemise põhjuse. Kui lööve levib suurele nahapinnale, peab lapse viima laste- või perearsti konsultatsioonile. Taolistel juhtudel võib arvata, et tegemist ei ole enam ebasobiva hooldusega, vaid tõsise nahakahjustusega. Kui paranemine hilineb veelgi kauem, võivad kujuneda lisaprobleemid. Nendeks võivad olla superinfektsioon või seisundid kroonilisest nahaärritusest atoopilise ekseemini.

Seeninfektsioonide ravi

Neid infektsioone põhjustavad tavaliselt pärmseente (Candida albicans) eosed. Neid leidub ka füsioloogiliselt imiku seedetraktis ning väljaheite vahendusel satuvad nad nahale. Samuti võivad eosed edasi kanduda emalt lapsele sünnituse käigus. Kui imiku nahk kahjustub, saavad seene eosed nahale kinnituda ning seal levida. Seetõttu tekivad nahal ketendava pinnaga helepunased laigud, millede servades võivad olla mädavillid. Seentest pärinevad toksiinid kahjustavad nahka ning põhjustavad dermatiidi tekke. Kui seeninfektsioon on tekkinud, tuleb seda ravida hoolikalt seenevastaste ehk antimükootiliste preparaatidega. Nüstatiin on selleks kõige sagedamini kasutatav ravim. Antimükootikume kasutades peab meeles pidama, et ravi peab olema pikaajaline ning täielik isegi siis, kui sümptomid kaovad enne ravikuuri lõppu. See on oluline resistentsuse ning infektsiooni kordumise vältimiseks. Bakteriaalse infektsiooni kõige sagedasemaks tekitajaks on Staphylococcus aureus, mida ravitakse lokaalselt antibiootikumiga.

Välised põhjuslikud tegurid

Komplitseeritud ning hiline paranemine on raske mähkmedermatiidi olulisteks põhjusteks. Lisaks uriinile ning väljaheitele võivad nahakahjustuse põhjuseks olla harva ka teised välised tegurid. Kui kahtlustatakse, et mõni taoline välistegur (näiteks mähe, pesupulber, kosmeetikavahend vms) võiks olla nahaärrituse põhjuseks, peab samaaegselt raviga kasutama ka nn välistamisprotseduuri, et leida võimalik allergiat põhjustav tegur. Mitme päeva vältel tuleb jälgida, kas muutus kasutatavates vahendites soodustab nahamuutuste taandumist.Raske mähkmedermatiidi ravi ajal on oluline parandada ka ärritust põhjustavat kliimat mähkmepiirkonnas. Ämmaemandad peaksid tegema koduvisiite, et aidata vanemaid mähkmepiirkonna hoolduses ning löövete ravis.

BEPANTHEN salv 5%

Dekspantenool

  • Toimeaine on dekspantenool. 1 g salvi sialdab 0,05 g dekspantenooli.
  • Abiained on protegin X (vedel parafiin, vaseliin, vaha, glütserüüloleaat, lanoliinalkohol), tsetüülalkohol, stearüülalkohol, valge mesilasvaha, lanoliin, valge vaseliin, mandliõli, vedel parafiin, puhastatud vesi.

1. MIS RAVIM ON BEPANTHEN JA MILLEKS SEDA KASUTATAKSE

Bepanthen salvi aktiivne koostisaine dekspantenool muundub rakkudes pantoteenhappeks ja toimib seega Bvitamiinina. Dekspantenooli eeliseks on tema parem imendumine paiksel manustamisel. Pantoteenhappel on keskne osa raku ainevahetuses. Pantoteenhape on inimorganismile vajalik naha ja limaskestade regeneratsiooniks.Näidustus: Kerged nahakahjustused.

2. MIDA ON VAJA TEADA ENNE BEPANTHEN&i KASUTAMIST

Ärge kasutage Bepanthen salvi:

  • kui te olete ülitundlik (allergiline) dekspantenooli või Bepanthen salvi mõne koostisosa suhtes.

Rasedus ja imetamine: Bepanthen salvi kasutamine pole vastunäidustatud raseduse ajal ega rinnaga toitmise perioodil. Enne ravimi kasutamist pidage nõu arsti või apteekriga.

3. KUIDAS BEPANTHEN’i KASUTADA

Imiku naha hoolduseks määritakse nahale mähkmete vahetamise ajal. Imetamise ajal võib määrida rinnanibudele iga toitmiskorra järel. Pindmiste haavade, nahamarrastuste ja -lõhede raviks manustatakse nahale üks või vajadusel rohkem kordi päevas. Paranemise ja epitelisatsiooni soodustamiseks, regulaarseks nahahoolduseks kantakse nahale üks või vajadusel rohkem kordi päevas.

Salvi kasutamine sõltub nahatüübist. Bepanthen salv on kõrge rasvasisaldusega, sobides kuiva naha puhul kasutamiseks või kaitsekihi saavutamiseks.

Katmata kehaosade (käed, küünarnukid ja nägu) ravimisel on soovitatav eelistada Bepanthen kreemi, mis on väga õrna (vesilahustuva) ning kiiresti imenduva koostisega.

Nii antiseptikumi kui ka dekspantenooli sisaldavat Bepanthen Plus kreemi kasutatakse infitseerunud või infektsiooniohuga haavade raviks.

4. VÕIMALIKUD KÕRVALTOIMED

Nagu kõik ravimid, võib ka Bepanthen salv põhjustada kõrvaltoimeid. Ülitundlikkus Bepanthen salvi mistahes koostisosa suhtes. Eriti harvadel juhtudel on esinenud allergilisi nahareaktsioone. Sellisel juhul pöörduge oma raviarsti poole.

 Kui täheldate endal mistahes kõrvaltoimeid, mida ei ole loetletud selles infolehes, informeerige sellest oma arsti või apteekrit. Lisaküsimuste tekkimisel selle ravimi kohta pöörduge palun müügiloa hoidja kohaliku esindaja poole.