Imetamisasendid (video)

Greetel Lee, emmedeklubi.ee

Maailma Tervishoiuorganisatsioon soovitab imetada last tema kahel esimesel eluaastal, kindlasti terve esimese eluaasta.

Imetamisel on väga oluline, et see oleks mugav nii emale kui lapsele.

Imetamiseks sobivad väga paljud asendid. Oluline on, et asend oleks emale mugav.

Lamavas asendis on hea imetada vahetult peale sünnitust, kui ema võib veel nõrk olla või ei lase õmblused tal istuda. Samuti on pikali hea imetada öösiti – sel juhul saab ema imetamise ajal rohkem puhata.

Pikali imetades võiks ema ja laps olla mõlemad külje peal. Ema võib võtta toetuseks padja õla ja pea vahele.

Mõlema käega võiks beebit seljast ja tagumikust toetada.

Juhul, kui on vaja imemisvõte katkestada ja rinnanibu lapse suust valutult kätte saada, võib oma väikese sõrme õrnalt beebi suunurgast tema keele peale lükata ja laps lasebki rinna valutult lahti.

Paljudele emadele meeldib beebit istuvas asendis sööta. Selleks, et Sa oma selga liigselt ei koormaks, oleks hea, kui Sa istuksid sirges asendis – justkui korralik koolilaps.

Kui kodus ei ole head tugitooli või diivanit, võib padja seljataha asetada, aga sealjuures peab jälgima, et selg liiga taha ei vajuks või vastupidi – Sa liiga küürakil ei oleks.

Ka naistel, kellel on tehtud keiserlõige, on hea beebit istuvas asendis sööta. Aga, et beebi või põlvedel olev padi kõhuõmblusele haiget ei teeks, võib istuda laua ääres ja sööta last nii, et beebi on laua peal.

Emadele meeldib istuvas asendis imetada, sest siis nad näevad, mida laps rinnal teeb. Nad näevad tema näoilmeid, nad näevad, kuidas lõug liigub ja saavad lapsega silmkontakti hoida. Lamavas asendis seda alati ei näe.

Istuv asend sobib tavaliselt enamikele emadele.

Imetamine õnnestub, kui laps hakkab rinda otsima ja teeb suu hästi lahti.

Rinnanibu ja lapse nina peaksid olema ühel joonel, lapse pea on veidi kuklas. Ka tema alahuul on kergelt välja pööratud ja nina ning lõug on rinna vastas.

Imemise ajal teeb laps sügavamaid lõualiigutusi ja on kuulda ka neelamishäälitsusi.

Imetada võib väga erinevates asendites. Seekord näitasime teile kõige levinumaid asendeid imetamiseks.

Kodus voodil on hea pikali imetada, aga võib-olla oleks kodust väljas istuvas asendis imetada veidi lihtsam.

Ma ei väsi emadele imetamisnõustajaid soovitamast! Nende juurde ei pea pöörduma ainult väga suure mure puhul. Kui Sa soovid imetamisega seoses mingeid nõuandeid või tunned ennast lihtsalt natuke ebakindlalt – ära karda, imetamisnõustajad aitavad Sind kindlasti.

Tähtis ju on, et Sina ennast imetamisel ennast mugavalt tunneksid!

Toimetanud perekool.ee