Hemorroidid

Artikli koostas Maret Voites, ämmaemand

Täna räägime me hemorroididest. Kindlasti üks ebameeldiv ja häiriv vaevus, kuid õnneks vägagi ravitav. Kõigil võib tekkida hemorroide, seda ei juhtu ainult raseduse ajal, kuid rasedus siiski soodustab nende teket.

Hemorroidideks on tursunud või põletikus veenid pärasooles ning päraku ümbruses. Põhimõtteliselt on need päraku piirkonna veenilaiendid. Hemorroide on kahte tüüpi – sisemised ja välimised. Sisemised hemorroidid on pärakus seespool ning on enamasti valutud, kuid võivad tekitada survetunnet ja vahel sügelust. Mõnikord võib sisemine hemorroid välja vajuda ning see võib olla valulik. Välimised hemorroidid on väikesed mügarikud päraku ümbruses väljaspool ning need võivad olla valulikud ja sügeleda.

Hemorroidide sümptomiteks on:

  • sügelus, valu, hellus, survetunne või turse päraku ümbruses (sees või väljaspool)
  • valu urineerimisel või soole tühjendamisel ning lima eritumine selle järgselt
  • tuntav mügarik päraku ümbruses või sisesuudmel
  • veritsus peale roojamist – veri on enamasti helepunane

Miks hemorroidid tekivad?

Raseduse ajal on hemorroidide tekkimine väga tavaliseks probleemiks, kuna emakalihas ning vere maht suurenevad ning see suurendab survet veenidele. Rasedushormoonide mõjul veeniseinad lõdvenevad, hormoonid mõjutavad soolestiku tööd ning esineb rohkem kõhukinnisust. Kõhukinnisust võivad tekitada ka sünteetilised rasedate vitamiinid ning rauapreparaadid. Kõhukinnisuse tõttu tuleb WC-s käies rohkem pingutada ning see soodustab hemorroidide teket.

Kuigi hemorroidid võivad tekkida terve raseduse jooksul, tekivad nad enamasti raseduse viimastel kuudel, kui surve veenidele on järjest suurem. Samuti võivad hemorroidid tekkida sünnituse ajal pressimise tagajärjel.

Kuidas ennetada?

  • Väldi kõhukinnisust ning pikaaegset WC-potil istumist. Kõhukinnisuse vältimiseks tasub üle vaadata oma menüü. Selleks, et kõht regulaarselt läbi käiks ning väljaheide oleks pehme, tuleb tarbida kiudainerikkaid toiduaineid nagu täisteratooted, puu- ja köögiviljad, pähklid ja seemed. Eelnevalt leotatud chia- või linaseemed aitavad samuti. Tarbi ka kasulikke rasvasid, mida saad rafineerimata kookosõlist ja oliivõlist, mahevõist ning avokaadodest. Raseduseaegse ja sünnitusjärgse toitumise soovitused leiad siit: https://www.tai.ee/et/valjaanded/rasedate-ja-imetavate-emade-toidu-ja-toitumissoovitused
  • Joo palju vett! Raseduse ajal vajab su organism rohkem vedelikku, kui tavaliselt. Kui sa ei joo piisavalt, kasutab su keha saadaoleva vedeliku ära, väljaheide muutub kõvaks ja seda on raskem väljutada. Joo vähemalt 1,5-2 liitrit puhast vett päevas.
  • Püüa vältida pikaaegset seismist ja istumist ning liigu regulaarselt, et parandada verevarustust. Treeni vaagnapõhjalihaseid (vt. allpool). Alakeha veene aitavad lõdvestada ka harjutused, kus oled selili jalad vastu seina ning libistad jalgu harki-kokku või liigutad jalgu “liblika asendisse”.
  • Tarbi piisavalt magneesiumi, mis aitab lisaks kiudainetele hoida su väljaheite regulaarse ja pehme. Ülaltoodud toitumissoovitustest leiad magneesiumirikkaid toiduaineid, mida oma menüüsse lisada (nt.kõrvitsaseemned). Samuti võid kasutada magneesiumi toidulisandit.
  • Leia enda jaoks sobiv rasedusaegne kompleksvitamiin, mis ei tekitaks kõhukinnisust. Kui sul on vajalik rauaasendusravi ning sul esineb kõhukinnisust, siis pea nõu oma ämmaemanda või apteekriga, et leida alternatiiv.
  • Tarbi probiootikume. Olenemata, kas tegemist on apteegist ostetud probiootikumiga või saad sa häid baktereid hapendatud toodetest, on nad igal juhul su seedeprotsessile abiks.

Kuidas sümptomeid leevendada ning hemorroide ravida?

Selleks, et oma enesetunnet parandada ning hemorroide ravida, järgi eelpool toodud soovitusi ning ka neid samme iga päev:

  • WC-s vaheta WC-paber niiskete beebisalvrättide või niiske WC-paberi vastu. Patsuta, ära hõõru.
  • Puhasta end peale WC-s käimist iga kord sooja veega.
  • Treeni vaagnapõhjalihaseid. Tõmba päraku ja kusiti-tupe lihased kõvasti kokku, nagu hoiaks kanget häda tagasi. Hoia paar sekundit, lase korraks lõdvaks ja uuesti. Nii 100-200 korda päevas. Sellise korduste arvuga on hemorroidid suure tõenäosusega paari nädalaga välja ravitud. Esialgu tundub nii suur harjutuse korduste arv hirmutav, kuid harjutust on lihtsam meeles pidada, kui see siduda igapäevaste toimingutega – nt iga kord kui auto seisab punase fooritule taga, teed 20 kokkutõmmet, hammaste pesu ajal 50, söögi tegemisel 50 jne.
  • Tee hemorroidile kompressi – leota vatipadjakest kummelitee sees ning hoia 15 minutit peal, siis viska padjake ära. NB! Võid eelnevalt töödeldud padjakese ka külmutada, jahutav efekt leevandab valu.
  • Lisaleevenduse saamiseks võib määrida päraku piirkonnale kookosrasva või aaloe geeli. Kookosrasval on antibakteriaalsed ja seenevastased omadused, mis aitavad ka sügeluse vastu. Samuti aitab kookosrasv leevendada valu ja põletikku ning peaks aitama hemorroididel taanduda mõne päevaga. Aaloe geel leevendab samuti sümptomeid ning on põletikuvastase toimega. Kõige parem on kasutada värskest aaloe taimest saadud geeli või mahla. Kui sul aaloe taime ei ole, siis vali kindlasti selline aaloe geel, kuhu ei ole lisatud kemikaale ning lõhnaaineid.
  • Arnika geel või salv. Arnikal on samuti omadus leevendada põletikku ning parandada vigastusi.
  • WC-s käies tee oma suuremat häda kükitades. Kükitamine on loomulik viis soolestikku tühjendada. Istumine, või veel hullem, tahapoole kallutamine, pigistab soolestiku kinni ning väljaheide jääb soolestikku kinni ning tekitab lisasurvet pärakule. Kükitades aga saab kõik lõdvestuda. Selleks, et imiteerida kükitamist WC-potil, aseta jalgade alla väike pingike ning kummardu ettepoole.
  • Tee igal õhtul istevanni. Selleks vali suurem kauss, kuhu saad mugavalt sisse istuda ning milles on su tupeavaus ning pärakuava üleni vees. Istevanni võid teha näiteks:
    • mõrusoola ehk epsom soolaga. Mõrusool sisaldab suures koguses magneesiumi ning on abiks keha taastumisel ning paranemisel, leevendab väsimust, turseid ja lihaskrampe (NB! Raseduse ajal võib sellega teha ka jalavanne jalakrampide ning väsimuse leevendamiseks). Lisa 100-120g Epsom soola käesooja vette ning istu vannis u 5 minutit.
    • kummelitee tõmmisega – lisa tõmmis istevanni veele ja istu u 15 minutit.
    • Õunasiidri äädika istevann – lisa u 100ml õunasiidri äädikat käesoojale veele ning tee istevanni. Esialgu võib tunda kipitust, seega istu vanni aeglaselt ning kui on väga ebamugav, siis jäta pooleli ja proovi mõnda muud meetodit.
    • On ka üks vanarahvatarkus, mida naised kiidavad ja pidavat aitama 4-5 ööga: riivi toores külm kartul ning aseta segu marlilapile või sidemele ja vastu hemorroidi ning jäta ööseks toimima. Hommikul loputa veega end puhtaks.
  • Vanarahvatarkus, mida naised kiidavad ja pidavat aitama 4-5 ööga: riivi toores külm kartul ning aseta segu marlilapile või sidemele ja vastu hemorroidi ning jäta ööseks toimima. Hommikul loputa veega puhtaks.

Kui hemorroid on väga valulik ning eelpool toodud meetodid ei ole valu piisavalt leevendanud, võid valu vaigistada ka paratsetamooliga. Paratsetamooli on lubatud raseduse ajal võtta, kuid jälgi pakendi infolehelt õiget annustamist. Samuti võivad abiks olla apteegis käsimüügis olevad hemorroidide kreemid ja suposiidid, mis aitavad leevendada sügelust, valu ja põletikku. Need sisaldavad erinevaid aktiivseid toimeaineid nagu kortikosteroidid ja lidokaiin ning lisaaineid, seega esialgu proovi kõike eelnevat ja looduslikku. Igal juhul maini oma hemorroidi muret ka ämmaemandale ning uuri, mida tema soovitab. Kindlasti räägi, kui kasutad ravimeid.

Millal peaksid arstile pöörduma?

Enamasti ei vaja hemorroidid arstile pöördumist. Eelpool toodud soovitustega peaksid üsna kiirelt leevendust saama ning neist vabanema. Kui aga oled proovinud kõike eelpool kirjeldatut ning sümptomid ikka kestavad, sul esineb tugev valu, veritsus või on tunda suurt väljasopistust pärakust, siis pöördu oma ämmaemanda või naistearsti poole.

Kasutatud allikad: