Tasakaalustamata igapäevamenüü on üks sagedasem rauapuuduse põhjusi. Rauapuudus on üle maailma levinuim toitaine puudujäägist tingitud terviseprobleem. Tervete inimeste seas ohustab rauavaegus enim rasedaid ning kiire kasvuga imikuid. Mõlemal rühmal on risk rauavaeguse tekkeks isegi tavapärasel toitumisel.
Raseduse ajal vajab naise keha rohkem rauda peamiselt loote kasvuks ning punaliblede hulga suurendamiseks. Rauapuudus mõjutab ka viljakas eas naiste vaimse ja füüsilise võimekuse kahanemist, ilma et tegu oleks aneemiaga. Rauavarud vähenevad kehas ka infektsiooni järgselt või krooniliste haiguste põdemisel. Rauapuudus rasedatel on seotud enneaegsete sündide ja suure verekaoga sünnitusel. Loode arendab oma rauavarud välja kümne viimase rasedusnädala jooksul, seega on ta eriti tundlik ema rauapuuduse mõjudele. Rauapuudus võib mõjutada lapse sünnikaalu, vaimseid ning kehalisi võimeid ning imiku edasist kasvu ja arengut.

Pilt Pixobay.com
Heemne ja mitteheemne raud
Toidus leidub rauda kahes vormis, selleks on heemne ja mitteheemne raud. Loomset päritolu heemset rauda leidub punases lihas, kodulinnulihas ja kalas. Punases lihas on heemset rauda rohkem seetõttu, et see sisaldab rohkem müoglobiini ehk hapnikku siduvat valku. Seevastu toidutaimedes, piimatoodetes (sisaldavad vähe rauda) ja munas leiduv raud on mitteheemne. Valdav osa toidust saadavast rauast on mitteheemne. Heemne raud moodustab tavaliselt segatoiduliste rauatarbimisest vaid 5–10%.
Heemne raud imendub paremini
Nii heemne kui ka mitteheemne raud imendub peensooles, kuid erineva mehhanismiga. Heemse raua biosaadavus on oluliselt suurem kui mitteheemse raua oma. Toidust saadud heemsest rauast imendub kehas tervelt 15–45%. Mitteheemsest rauast imendub vaid 1–10%.
Mitteheemse raua imenduvust mõjutab eeskätt toidu koostis ehk see, kui palju raua imendumise pärssijaid nagu piimatooteid, karastusjooke, teed ja kohvi me tarbime.
Heemne raud imendub organismis kergemini, olles soodustavatest ja pärssivatest ainetest toidus oluliselt vähem mõjutatud. Seetõttu imendub heemne raud paremini.
Rauavaegus ja aneemia
Rauavaegusest tingitud aneemia on oluline rahvatervise probleem ja kaudne invaliidistumise põhjustaja. Maailma Terviseorganisatsiooni määratluse kohaselt on aneemiaga tegemist siis, kui hemoglobiinisisaldus jääb alla 110 g/l. Maailmas kannatab rauavaegusaneemia all koguni 23% rasedatest.
Milleks on rasedal rohkem rauda vaja?
Lapseootel naine vajab rohkem rauda loote kasvuks ja arenguks, järjest suureneva punaliblede arvu tootmiseks, sünnitusaegse verekaotuse riski kompenseerimiseks. Kuivõrd toidust saadavad rauakogused on väiksemad kui organism seda vajab, on abiks suukaudsed rauapreparaadid ehk toidulisandid.
Uuringus, mis hindas heemset rauda sisaldava preparaadi efektiivsust ja talutavust rasedusaegse rauavaeguse puhul, osales 150 rasedat, kelle hemoglobiinisisaldus oli rauavaeguse tõttu alla 100 g/l.
Uuringu tulemusena järeldati, et kolm kuud pärast heemse rauapreparaadi tarbimist oli aneemiaga rasedate hemoglobiini- ja ferritiinisisalduse väärtus punalibledes oluliselt kõrgem. Peale selle täheldati märkimisväärset retikulotsüütide ehk mitteküpsete punaliblede arvu vähenemist.
Heemne raud ei põhjusta seedetrakti probleeme
Suukaudsete mitteheemsete rauapreparaatide väga sagedaseks kõrvalnähuks on seedetrakti häired. Ühes uuringus võrreldi kaht ravirühma: 52 naist, keda raviti veenisisese raudsahharoosiga, ning 59 naist, kes kasutasid suukaudset mitteheemse raua preparaati. Suukaudse rauapreparaadi rühmas teatas seedetrakti häiretest 18 naist (30%) ning 18 naisel (30%) esines probleeme raviskeemi järgimisega. Samas, kui eelnevalt kirjeldatud uuringus esines heemse raua suukaudse preparaadi kasutamisel seedetrakti talumatust ja häireid vaid 2,1%-l naistest ehk kolmel naisel 142st. Muid kõrvalnähtusid ei täheldatud.
Vaatlusuuringu kokkuvõtteks saab väita, et heemse raua valguahelat sisaldav suukaudne preparaat on ohutu, hästi talutav ja efektiivne rasedusaegse rauavaeguse puhul: see suurendab hemoglobiinisisaldust ja täiendab rauavarusid.
Heemse raua imendumine ei sõltu toidust ega mao happesusest, sest see protsess on retseptor-vahendatud ning sõltub teatud määral rauavarudest inimkehas ega sõltu praktiliselt soolevalendikus olevatest ainetest ja nende hulgast. Heemse raua imendumine on reguleeritav, seega on liigse koguse imendumine vähem tõenäone.
Seni Eesti apteekide käsimüügis pakutavad erinevad rauapreparaadid sisaldasid ainult mitteheemset rauda. Rohke valk ja fosfaadid ning tanniin seovad osa rauast, oluliselt vähendades nende preparaatide niigi kehva imendumist. Nende parema imendumise tagamiseks ei tohiks tarbida piimatooteid ega juua karastusjooke, teed ja kohvi kaks tundi enne ja kaks tundi pärast rauapreparaadi manustamist. Imendumata raua lokaalne kahjulik toime avaldub seedekulglas.

Esimene ja ainus heemset rauda sisaldav toidulisand RICHTER FerroBIO
Nüüd on Eesti apteekides saadaval esimene ja ainus heemset rauda sisaldav preparaat RICHTER FerroBIO. RICHTER FerroBIO hea imendumise tõttu (15–45%) piisab tulemuse saavutamiseks väikesest rauakogusest, mis omakorda vähendab oluliselt seedetrakti kõrvaltoimete tekke riski.
RICHTER FerroBIO on toidulisand, mis aitab kaasa erütrotsüütide ehk punaliblede ja hemoglobiini moodustumisele. Seda ei kasutata mitmekesise tasakaalustatud toitumise asendajana. Heemset rauda sisaldav RICHTER FerroBIO on ohutu, hästi talutav ja efektiivne rasedusaegse rauavaeguse puhul.