Esimesed sünnitusjärgsed päevad sünnitusmajas

www.perekool.ee, Me saame lapse raamat, Eesti Ämmaemandate Ühing

 

Sünnitusmajades on võimalik sünnitusjärgsed päevad olla kas üldpalatis, kus on samas toas ka teisi emasid koos oma lastega, või perepalatis, mis on tasuline ja kus saab olla omaette. Palatisse tuuakse ka kõik lapse hoolduseks vajalikud vahendid. Tänapäeval on laps koos emaga sünnist alates ning ka lapse eest hoolitsemine on emade ülesanne. Emast eraldi on vaid lapsed, kes vajavad mingil põhjusel jälgimist ja ravi, näiteks enneaegsed vastsündinud. 

Sünnitusjärgses palatis hoolitseb Sinu ja lapse eest ämmaemand, vajadusel ka naistearst, lastearst ja lasteõde. Ämmaemandad nõustavad imetamise, vastsündinu hoolduse ja Sinu keha muutuste ning sünnitusjärgse kohanemise asjus. Ämmaemand hindab igal sünnitusjärgsel päeval emaka taandarengut ja vereerituse hulka ning õmbluste paranemist, Sinu meeleolu ja üldist enesetunnet. Kui verekaotus sünnitusel on olnud lubatust suurem ja ka raseduse ajal oli vereanalüüsis hemoglobiin madalam, tehakse uus vereanalüüs ja vastavalt vajadusele ka ravi. Samuti otsustatakse, kas on vajadust jätkata kodus ravimitega, mida Sa oled saanud raseduse ajal või pärast sünnitust. Kindlasti huvitab ämmaemandat ka see, kuidas tunned end lapsehoolduse küsimustes. Kui Sulle tundub, et ei saanud päris täpselt oma küsimustele vastuseid, küsi uuesti, vajadusel korduvalt. Kui tehakse lapse läbivaatust või analüüse, ole kindlasti lapse juures ja lase endale rääkida, mida ja miks tehakse. 

Külalistesse suhtuvad sünnitusmajad erinevalt ja igas haiglas on kindlad külastusajad. Külastajad võivad siseneda perepalatisse ja on sünnitusmaju, kus külalised võivad tulla ka üldpalatisse, kuid pigem soovitatakse sellisel juhul kohtuda haigla külalistetoas. Küll aga peaks selge olema, et ema põhiline hool on neil päevil laps ning külaliste rohkus ja neile kuluv aeg võivad vahel segada Sinu keskendumist lapsele, rinnaga toitmise alustamist ja kulutada Sinu ning lapse ühist kohanemise aega. Kui Su külalised ise selle peale ei tule, selgita neile. 

Kui Sinu taastumine sujub hästi, laps on üsavälise eluga kohanenud ja teie mõlema tervis on hea, lubatakse teid sõltuvalt asjaoludest koju teisel-kolmandal päeval. Kui Sinu ja lapse tervisega on kõik korras, imetamine sujub edukalt ja tunned ennast lapse hoolduse asjus kindlalt, võib kojuminekust juttu teha ka varem. Varast kojukirjutamist (s.o 6–48 tundi peale sünnitust) lubatakse üldjuhul korduvsünnitajatele.

Küsi kindlasti enne koju minekut ämmaemandalt asjaolude kohta, mis Sinu arvates veel täpsustamist vajaks (näiteks õmbluste eest hoolitsemine, vastsündinuga seotud küsimused, suguelu alustamine jms). 

 

Koju minnes antakse Sulle kaasa dokumendid: väljavõte lapse arenguloost, vaktsineerimispass, kui laps on vaktsineeritud ja väljavõte sünnitusloost. Vajadusel kirjutatakse ka ravimiretseptid. Sünnitõend saadetakse elektrooniliselt otse rahvastikuregistrisse.

 

Perearst. Juba raseduse lõpus tuleb läbi mõelda, kas lapse tervist hakkab jälgima Sinu enda perearst või mitte. Sünnitusmajad teavitavad lapse sünnist perearsti, kelle nimistusse kuulub lapse ema. Perearstini peaks kindlasti jõudma ka väljavõte vastsündinu arenguloost. 

 

Kui perearst on  lapse sünnist teadlik, külastab teid lapse esimesel elunädalal perearst või pereõde, tervisekeskusest võib koduvisiidi tegijaks olla ämmaemand. Järjest enam pakuvad sünnitusmajad ka ämmaemanda tehtavat sünnitusjärgset koduvisiiti. 

 

Koduvisiidil räägitakse sünnitus kogemusest, hinnatakse Su sünnitusjärgset taastumist, vaimset ja füüsilist toimetulekut, kontrollitakse lapse tervist, aidatakse kodu üle vaadata lapse vajadustest lähtuvalt, õpetatakse imikuga toimetulekut, nõustatakse lapse hoolduse, imetamise, õnnetuste vältimise jms suhtes. Küsimusi tekib koju jõudes palju, seega kasuta võimalust koos kõik oluline veelkord läbi arutada.

 

Teise elunädala visiidil kohtud perearstiga kas kodus või perearstikeskuses. Perearst küsitleb Sind, kuidas pere on uue liikmega kohanenud, kas Sul või beebil on tervisemuresid ja vaatab üle lapse. Perearst kontrollib lapse üldseisundit, naha seisundit (peamiselt kollasuse suhtes), kuulab südant ja kopse, kontrollib lõgemeid, katsub kõhtu ja pulsse reiearteritel, hindab lihastoonust, kontrollib puusaliigeste liikuvust, vaatab, kas beebi näeb ja kuuleb ning reageerib ümbritsevale keskkonnale asjakohaselt. Kui visiit toimub keskuses, siis ka kaalub ja mõõdab imiku. Kindlasti räägib arst ka sellest, millise sagedusega peab beebi perearstikeskuses tervisekontrollis käima ja tutvustab vaktsineerimiste ajakava. Lähtu oma perearsti suunistest ja soovitustest.

 

Esimesed päevad kodus võivad olla tõsine katsumus, eriti esmakordsetel emadel-isadel. Uus pereliige muudab senist elukorraldust oluliselt. Ei ole olemas ühesuguseid reegleid ja juhiseid, kuidas muutustega kohaneda ja toime tulla. Igal perel kujunevad välja neile omased viisid lapsevanemaks olemisel ja paarisuhte toimimiseks. 

Julgustuseks mõned soovitused 

  • Laps võtab kogu Su aja naudi seda, sest vahetu kohanemise ja õppimise aeg ei kordu enam kunagi.

  • Sa oled ise veel väsinud – võta aega puhkamiseks ja puhka koos lapsega.
  • Mõtle enda jaoks selgeks, mis on kõige olulisem ja mis võib oodata, anna sellest teada ka kodustele.
  • Kui pakutakse abi, võta see vastu ja suuna abistajad tegema kõige pakilisemaid toimetusi.
  • Sul võib olla ohtralt nõuandjaid, kelle soovitused on risti vastupidised – usalda oma vaistu või küsi nõu ämmaemandalt või arstilt.
  • Loe häid raamatuid lapsehooldusest ja emadusest.
  • Kõik ei pea olema perfektne.
  • Ebakindlus läheb üle, peatselt tunned end kindlalt.
  • Ära alahinda oma mehe võimeid lapsega toimetulekul, innusta ja kiida teda ka hea tahte eest.
  • Peale seksi on ka muid väga häid viise armastuse saamiseks ja andmiseks.
  • Vanematest lastest on palju abi, nii ei tunne nad ennast tõrjutuna.
  • Õnnitlejaid ja küllatulijaid võib olla palju ja nende eesmärgid on õilsad, aga julge „ei” öelda, kui tahate omaette olla.
  • Kirjuta nähtavale kohale telefoninumbrid, kust vajadusel abi saab.
  • Usalda ennast – Sa saad väga hästi hakkama!
  • Sa oled kõige parem ema oma lapsele!