Esimene toitmine
Esimese kõhutäie saab Sinu laps kohe pärast sündi, niipea, kui ta on veidi rahunenud. Aeg, mis selleks kulub, võib olla erinev – alates viiest minutist kuni tunnini. Enamik lapsi soovib imeda umbes 30–60 minutit pärast sündimist ja see ongi parim aeg. Varane imetamine on väga vajalik ka Sulle, sest imetamine aitab emakal kokku tõmbuda, vähendab verekaotust ja aitab platsental sündida. Ka vastsündinu ise vajab emapiima nii kiiresti kui võimalik. Seega peaks laps saama esimest korda rinnale esimese elutunni jooksul.
Sobivat hetke oodates ole lapsega koos, hoia teda oma kõhul paljalt, nahk vastu nahka, sest lähedus soodustab imetamist. Laps on sinu kehasoojuses ja läheduses palju aktiivsem ning ka Sinu keha reageerib lapse puudutustele rinnapiima tekitamisega. Varsti hakkab vastsündinu rinda otsima ning näitab oma valmisolekut imemiseks. Näed seda sellest, et ta avab silmi ja püüab Sulle otsa vaadata, liigutab ja sirutab käsi-jalgu, teeb kätega haaramisliigutusi ning küünitab end rinna poole. Need on otsimisrefleksi tunnused. Samal ajal hakkab laps ka suud avama. Keel ilmub nähtavale ning laps lakub ja üritab suuga haarata kõike, mis ette jääb, kuni lõpuks leiab rinna. Terve vastsündinu leiab enamasti rinna ise, kuid nähes otsimise märke, võid Sa loomulikult teda ka varem aidata.
Keisrilõikega sünnituse korral tuleks laps rinnale panna nii kiiresti kui võimalik. Tavaliselt on see võimalik juba operatsioonitoas. Edasi saab isa pakkuda lapsele lähedust ja nahakontakti ning seejärel abistada ema lapse toitmisel. Tavaliselt võtab rinnapiima teke pärast keisrilõiget veidi enam aega kui loomuliku sünnituse puhul. Ole kannatlik ning küsi vajadusel abi. Sage rinna pakkumine ja nahakontakt beebiga loovad soodsad tingimused kiiremaks rinnapiima tekkeks.
Kuidas lapsele rinda pakkuda?
Kõigepealt vali endale mugav asend kas istudes või lamades. Kohe pärast sünnitust võid lapse rinnale panna olles ise selili või külili. Küliliasendis toeta lihtsalt pea padjale, lõdvestu ja keera ka laps külili enda poole. Seliliasendis tõsta (palu abilistel tõsta) peaalune veidi kõrgemale või kasuta rohkem patju, et saavutada mugav poollamav asend. Selline asend sobib pärast keisrilõiget hästi. Seejärel tõsta laps enda peale kõhuli, toetades teda ise küljelt käsivarrega. Käsivarre ja küünarnuki alla pane patju, et saaksid käe lõdvestada.
Kui aga tahad ja saad istuda, siis vali mugav asend ning jälgi, et selg oleks sirge ja toetatud. Võid valida endale püstisema seljatoega tooli, tugitooli või diivani ning lisaks võid tõsta jalad väikesele pingile või raamatuvirnale. Võid istuda ka rätsepistes voodile või suuremale diivanile, aga nii, et Su alaselg on tihedasti toetatud vastu seljatuge. Alati jäta käepärast veel mõni padi, mida saad vajadusel kasutada enda või lapse toetamiseks ja paremaks lõõgastumiseks. Kui oled lõdvestunud ja rahulik, siis töötab ka Su keha paremini ning rinnapiim voolab rindadest kergemini ja kiiremini.
Istudes aseta sülle veel patju või mõni kokkupandud tekk nii, et laps satub rinna suhtes õigele kõrgusele.
Tõsta laps rinnale nii, et oleksid täidetud järgmised tingimused
- Võta laps hästi enda lähedale. Sinu ja lapse vahele ei peaks jääma teki ega padja servi, hommikumantli hõlma ega tühja ruumi. Laps peab olema tihedalt Sinu vastas. Kui laps sätib rusika või kogu käe enda ja Sinu vahele, siis nihuta ta käsi ettevaatlikult külje peale eest ära ja tõmba laps veelgi lähemale.
- Säti laps kogu keha ja näoga rinna poole nii, et tema pea ja keha on ühel joonel, siis ta ei pea rinna leidmiseks pead pöörama (pööratud peaga imemine ja neelamine on väga ebamugav).
- Too laps rinnale lähemale nii, et lapse nina on alguses kohakuti rinnanibuga, siis ta saab rinna haaramiseks pea pisut kuklasse lükata. Laps tunneb rinna puudutust, avab suu ja hakkab otsima. Anna talle aega suu korralikult avada ning samal hetkel tõmba teda endale veelgi lähemale nii, et rind satub sügavale lapse suhu.
- Toeta last seejuures nii kukla tagant (pead), kui ka selja ja pepu alt, et tal oleks mugav. Mingil juhul ära suru pead rinna poole, sest laps peab saama pead hoopis kuklasse lükata. Selle asemel tõmba hoopis lapse keha veelgi tugevamalt enda vastu.
- Laps peab lisaks nibule haarama vähemalt sama palju või isegi kaks korda rohkem nibu ümber olevat pruuni nibuvälja. Ainult siis saab ta rinnapiima hästi kätte ning imetamine on ka Sulle mugav.
- Kui laps on õigesti rinnal, siis võib ta imeda nii kaua, kui soovib. Vastsündinul kulub esialgu söömise õppimiseks päris palju aega: 20–30 minutit on üsna keskmine, kuigi mõned lapsed söövad kiiremini, mõned jälle alguses palju aeglasemalt. Söömise ajal teeb laps rinda lahti laskmata aeg-ajalt puhkamiseks pause ja seejärel jätkab imemist. Söömist lõpetades laseb laps ise rinna lahti ja pöörab pea kõrvale. Kui laps on väga aeglane sööja, võib teda ergutada peopesade ja jalataldade masseerimisega rinnal olemise ajal.
Õige imemisvõte
Laps on õigesti rinnal, kui tema:
- suu on laialt avatud
- alumine huul on enamasti väljapoole (kahekorra) pööratud
- suhu on haaratud lisaks nibule suur suutäis nibuvälja (alt lapse lõua poolt veidi rohkem kui ülalt nina poolt)
- ninaots ja lõug (vahel ka põsed) on surutud vastu rinda (hingamine toimub külgedele jäävate pilude kaudu)
Väga tähtis on Sinu enesetunne imetamise ajal. Terav valu või tugev ebamugavustunne annab märku lapse valest imemisvõttest ning on Sulle signaaliks ettevaatlikult imetamine katkestada. Pane sõrm lapse suhu, päästa rind vabaks ja alusta uuesti asendi korrigeerimisest ning rinna pakkumisest. Esimesed päevad ongi õppimiseks, sest rinnad on veel pehmed ning lapsel on kergem harjutada. Sage imetamine esimestel päevadel on hea algus ja hoiab ära lapse toitmisega seotud mured ning probleemid tulevikus.
Toimetanud perekool.ee
Raamat “Me saame lapse”