Ema hääl mõjub hästi enneaegsete vastsündinute tervisele

Artikkel pärineb - ERR Teadusuudised, www.teadus.err.ee

http://teadus.err.ee/artikkel?cat=1&id=6585

Enneaegselt sündinud lapsed paisatakse ootamatult haiglakeskkonda, mis on küll edukas elude päästmiseks, kuid ei meenuta kuidagi emaüsa, milles lapse areng pooleli jäi. Nüüd on USA teadlased eesotsas Amir Lahaviga välja tulnud simulatsiooniga häältest, mida loode emakas olles kuuleb. Nimelt seostatakse nende viimases uuringus kokkupuudet helisalvestisega ema südamelöökidest ja tavalisest madalama sagedusega kõlavast häälest väiksema kardiorespiratoorse ohuga enneaegsetel vastsündinutel.

Oma pooleli jäänud arengu tõttu kogevad enneaegsed beebid sageli probleeme kopsude ja südame tööga, mille hulka kuulub näiteks apnoe (rohkem kui 20 sekundit kestvad hingamisseiskused) ja bradükardia (oluliselt aeglustunud pulsiga perioodid).

Lahavi sõnul püüdsid nad oma uuringus leida mittefarmakoloogilist abi nende vastsündinute füsioloogilise tervise parandamiseks. Vaatluse alla võeti kuulmisstimulatsioon ja selle oletatav mõju beebide põhjendamatutele kardiorespiratoorsetele sündmustele.

Uurimusse kaasati 14 sügavalt enneaegset vastsündinut (sündinud 26.–32. gestatsiooninädalal), kellele anti haiglasoleku jooksul neli korda päevas kuulamiseks nn emapoolset helistimulatsiooni (maternal sound stimulation, MSS – ingl k). Iga beebi jaoks loodi personaliseeritud helisalvestis, mis koosnes tema ema häälest ja südametuksetest.

Teadlased leidsid, et neil vastsündinutel esines märkimisväärselt vähem kardiorespiratoorseid probleeme kui lihtsalt haigla häältega ümbritsetud enneaegsetel lastel. Lahavi sõnul on nende uurimus väikesest valimist hoolimata paljulubav, näidates imikute vastuvõtlikkust auditoorse stimulatsiooni suhtes. Siiski peetakse edasisi uuringuid vajalikuks, tegemaks kindlaks sellise sekkumise efektiivsust ja tingimusi.

Vaata veel: Mom’s Voice May Improve the Health of Premature Babies (Science Daily)

Toimetas Kirsikka Kurg, ERR Teadusuudised