Beebipäevik vol2: Loote anatoomia ultraheliuuring

Täna külastavad Kätlin ja Tambet Loote Ultraheliskriiningu Keskust, kus dr Marek Šois viib läbi loote anatoomia ultraheliuuringu.

Sünnieelne diagnostika, sealhulgas sõeluuringud on rasedale vabatahtlikud ning rase võib testimisest loobuda. Iga uuringu eelselt tuleb rasedat informeerida testi olemusest, võimalikest tulemustest ja testide valepositiivsuse ja valenegatiivsuse võimalikkusest.

Loote anatoomia ultraheliuuringu ajal hinnatakse platsenta asukohta. See on oluline teave, kuna selle info teadmine annab võimaluse järgnevatel rasedusnädalatel ja sünnitusel olla vastavalt ette valmistunud. Oluline on hinnata ka lootevee kogust. Kui laps tunneb ennast hästi ja neerude verevarustus on korras, siis on ka lootevesi korras. 19-21. rasedusnädalal hinnatakse lapse kasvupotentsiaali (tõenäoline pikkus ja kaal) ja vajadusel täpsustatakse sünnituse tähtaega. Selleks mõõdetakse lapse kolju ja kõhu ümbermõõt ning reieluu pikkus. Uuringu käigus pööratakse tähelepanu lapse organstruktuuridele, nende asetsusele ja verevarustusele. Väikesel kõhubeebil on olemas 20. nädalaks kulmud ja ripsmed, kuid neid ultrahelis veel ei näe. Beebi kuuleb nüüd emaüsast tulenevaid helisid, ent üsaväliseid helisisid nagu partneri, õe-venna häält, hakkab ta kuulma mõne järgneva nädala pärast.

„Tõenäoliselt ema juba tunneb lapse liigutusi. Ei tea, miks, aga ema tahtis teada lapse jalanumbrit. Ma ei ole kitsi. Lapse jalanumber on 4,7. Ja isa tahtis veenduda, et lapsel on olemas ka kõik varbad. Vanemad on nüüd rahul. Pere ei olnud ka vastu teada saamaks, kellega on tegemist. Suurem vennas on rõõmus, et tulemas on väikevennas ja tulevikus saavad nad koos jalgpalli mängida,“ kirjeldab dr Šois, mida ta ekraanil Kätlini kõhubeebit vaadates näeb.

Antud ultraheliuuringul said Kätlin ja Tambet oodatud kinnituse, et neil on tulemas taaskord poisslaps. Veelgi olulisem info oli see, et laps on terve ja tunneb end ema kõhus hästi. Kätlin uuris dr Šoisilt, mitu ultraheliuuringut on vaja raseduse ajal teha.

Dr Marek Šois vastas: „Väga oluline on see esimene ultraheliuuring, mis tehakse siis, kui rasedus tuvastatakse. Järgmine ultraheliuuring, mis tehakse 11.-14. rasedusnädalani, on väga oluline, et hinnata lapse kromosoomiriski. Järgmine ultraheliuuring nagu teie tulite, mida tehakse 18-22 rasedusnädalat eesmärgiga vaadata, kas laps on õieti kokku pandud. Osadel naistel on hea teha ka kolmas ultraheliuuring, mis sõltuvalt sellest, kas laps kasvab ilusti, kuidas ema tunneb ennast hästi, kas tehakse siis 32. või 36. rasedusnädalal, et vaadata, kas laps on pea seisus, missugune tema kaal ja kasv on, kui palju lootevett on ja kas pisi ennast hästi tunneb. Ja mõnikord ka see kolmas ultraheliuuring aitab teie tohtril tegema plaani, kuidas teid ja teie beebit aidata.“

Kätlin ja Tambet jäid kogemusega väga rahule. Vaatamata asjaolule, et perekond oleks väga rõõmustanud väikese tüdruku tuleku peale, on nad sama rõõmsad tervitamaks poisiklutti. „Vähemalt teame täpselt, mis ja kuidas. Asjadega on ka lihtsam,“ ütleb Kätlin.

Beebipäeviku järgmises osas näeme, kuidas Kätlin läheb glükoosi taluvuse testi tegema.