Beebipäevik vol.2: Jasperi kohanemine uue lapse sünniga
Uue lapse sünd perre on esiklapsele suur muutus ja ta vajab aega, et sellega kohaneda. Hoolivad lapsevanemad soovivad lapsele teha kohanemise uue beebiga võimalikult sujuvaks. Kui aga laps on alles päris väike ega mõista juttu ja selgitusi, siis võib uue olukorra tutvustamine lapsevanematele esialgu keeruline näida.
Kuna Kätlini ja Tambeti esimene laps Jasper on samuti alles kaheaastane, siis tunnevad nad muret, milliseks võivad kujuneda suhted Jasperiga uue lapse sündides. Neile annab nõu lastepsühholoog Ene Raudla.
Kuigi teise lapse tulek perre on sündmus, on see sündmus eelkõige emale ja isale. See väike laps, kes juba olemas on ei tea sellest sündmusest õieti mitte midagi. „Kui laps on päris väike, seal kaheaastane või üheaastane, pooleteiseaastane, siis emmed-issid on väga haritud ja teavad, et nüüd tuleb rääkida, me saame õekese või vennakese või titakese, aga kui lapsel ei ole veel kõnearengut ja sellest maailmast arusaamist nii palju, siis tema jaoks see ütlus ei tähenda midagi,“ selgitab Raudla.
Palju olulisem on, et ema-isa oleksid valmis võtma vastu ja mõistma uut olukorda, et nüüd saab neil olema kaks last. „Kui laps on väike, siis esimese lapsega võibolla on veel nii, et ta ei käi veel potil ja ta võibolla ei räägi nii hästi ja ta ei saa paljude asjadega hakkama või on jonnituurid, siis ma arvan, et need tegevused vajaksid eelkõige arendamist, et arendada tema iseseisvat toimetulekut,“ annab psühholoog nõu.
Kui laps on varasemalt olnud väga lähedane emaga, siis tuleks harjutada tasapisi rohkem isal lapsega tegelemist. Vastsündinud beebi vajab paratamatult ema tähelepanu alguses enam. Oluline on ka meeles pidada, et alla kolmeaastane laps ei ole veel n-ö suur õde või vend, vaid vajab täpselt samamoodi endiselt oma vanemaid. Aega planeerides ei tohiks unustada leida tegelusaega ka oma vanema lapse jaoks. Võimalikult varakult tuleks eraldada kodus koht tita jaoks, et vanem laps saaks muudatusega harjuda.
Alla kolme-aastase lapse puhul mõjub rääkimise asemel paremini tegelemine. Vanemad võiks lapsele näidata nuku peal erinevaid tegevusi, mida tita vajab. Samuti võiks vaadata lapsega tema beebiaegseid pilte ja külastada peresid, kus kasvab väike beebi. Nii õpib laps, et sündiv tita ei ole mänguasi, vaid beebi nii nagu temagi on kunagi olnud ja vajab hoolitsust.
Eelkõige tuleb lapsevanematel jääda rahulikuks, anda aega ja armastada oma lapsi.