Beebipäevik: Vastsündinu hooldus
http://youtu.be/lgif-Xma3LA
Beebi tundub nii pisike ja habras – alguses võivad värsked lapsevanemad temaga toimetamisel ebakindlust tunda.
Kindlasti näidatakse värsketele vanematele haiglas peale sünnitust ära, kuidas last sülle võtta, kuidas teda pesta ning tema naba ja silmi puhastada.
Silmi võib puhastada tavalise keedetud ja jahutatud veega. Kui silmad hakkavad punetama või rähma välja ajama, võib silmi puhastada kummeliteega. Ja mingil hetkel võib beebi silmi ja nägu pesta päris tavalise kraaniveega. Mõlema silma jaoks kasuta eraldi vatipadjakest. Liigu silma välisnurgast sisenurga suunas.
Igapäevaselt tuleb üle kontrollida ka beebi voldivahed. Need peavad ärrituste vältimiseks kindlasti puhtad ja kuivad olema.
Naba jaoks on haiglas olemas spetsiaalsed vatitikud. See, millega keegi puhastab, on individuaalne – kunagi puhastati briljantrohelisega, aga nüüd puhastavad osad haiglad nabapiiritusega, osad saialilletinktuuriga, mõned aga vaid puhta veega. Erinevas kohas on erinevad meetodid – naba võibki erinevate vahenditega puhastada.
Puhastamiseks tõmba naba veidi välja, et näeksid nabaväädi ja naha ülemineku kohta. Puhasta mööda seda äärt kuni vatitikk puhtaks jääb.
Mõne lapse nabakönt kukub küljest ära juba 4.-5. elupäeval, samas kui mõnel teisel ei juhtu see ka veel 1-kuusel sünnipäeval. Kuni nabakönt veel ära ei ole kukkunud ning ka nädal peale ära tulemist tuleks mähkmeäär alla keerata, et naba ei jääks mähkme sisse.
Kui lapse nahk on normaalne, ei ole vaja see kreemitamist ega õlitamist.
Iga kord last toitma hakates tuleb kontrollida ka tema mähet. Kui laps on kakanud, tuleb kindlasti pepu ära pesta ja uus mähe panna – beebi nahk on nii õrn ja tundlik ning võib kergelt ärrituda.
Voldivahed tuleb samuti üle kontrollida ja peale pesemist hoolikalt kuivatada. Kui neid korralikult mitte puhastada, võib esineda haudumist.
Kui beebi on terve, võib beebit vannitada iga päev. Vanni ei tohiks beebit panna ainult vaktsineerimiste päevadel. Vanniveele ei pea juurde panema mingeid vahendeid, kuid kui lapse nahk on väga kuiv, võib sinna lisada veidi oliiviõli. Lapse nahka ei ole vaja beebiseebiga pesta rohkem, kui kord nädalas.
Kui beebi on mähkmesse korralikult kakanud, saab mähkme esimese osaga natuke kakat tahapoole mähkmesse ära pühkida. Lapse nahale on puhas vesi kõige parem. Mida vähem erinevaid vahendeid tema nahal kasutada, seda parem. Kontrolli, et vesi ei oleks liiga kuum, ega liiga külm.
Lisaks võiks lapsele igapäevaselt teha õhuvanne – lasta tal natuke palja pepuga olla. See on lapse nahale väga hea.
Beebi saab haiglas tuberkuloosi ja B-hepatiidi vaktsiini. Vaktsineerimiseks peab beebi olema vähemalt 24 tundi vana. Tuberkuloosisüst tehakse õlavarde ja B-hepatiidi süst reielihasesse.
Palju kiputakse kartma beebi kõhuli panemist, aga seda võib teha. Titat ei tasuks kõhuli panna vahetult peale söömist, sest surve maole on ebamugav ja toit võib välja tulla. Kõhuli asend on beebile suur koormus, seega kõhuli asendis ei ole vaja väga kaua hoida. Jälgi, et beebi pea oleks külje peal, et ta saaks hingata. Kindlasti peaks beebil kõrval olema ja teda nii järelvalveta magama jätta ei tohiks.
Greetel Lee greetel@emmedeklubi.ee www.emmedeklubi.ee