Stina ja Reigo tütre sünd

Stina ja Reigo beebi teab, mis talle hea on – mitte ei kipu ta ema soojast ja turvalisest kõhust välja tulema. 42 rasedusnädalat on täis saanud ning nüüd on arstide soovitus sünnitus esile kutsuda.

Planeeritud päeva hommikul tulevad Stina ja Reigo Ida-Tallinna Keskhaigla Naistekliiniku Sünnitusosakonna registratuuri, kus Stina haiglasse sisse kirjutatatakse. Talle tehakse KTG ja kontrollitakse emakakaela küpsust.

Selgub, et emakakael on 1 cm avatud, mis tähendab, et Stina läheb sünnituseelsesse osakonda ja esilekutsumist alustatakse spetsiaalse tabletiga. Peale tableti saamist hakkavad Stinal ebaregulaarsed emaka kokkutõmbed. Hilisõhtul saab Stina juba sünnitustuppa, sest aktiivne sünnitegevus on alanud.

Tuhud käivad regulaarselt ning tita tunneb ennast hästi. Stina otsib erinevaid asendeid, et tuhude ajal võimalikult mugav oleks. Emakakaela avatust kontrollitakse olenevalt sünnituse perioodist 4 kuni 6 tunni järel või vastavalt vajadusele. Selline läbivaatus annab informatsiooni sünnituse edenemise kohta.

Stina on jätkuvalt väga tubli. Kuulab oma keha, hingab sügavalt ja rahulikult ning proovib erinevaid asendeid. Tugiraami ta ei soovi, väites, et kõige parem on toetada oma mehe najale. Tuhude vahel üritab Stina ringi liikuda või hoopiski puhata ja energiat säästa.

Kuigi Stinal oli algselt plaan vette sünnitada, ei soovi ta valude leevendamiseks hetkel ei vanni ega duši alla minna.

Selleks, et tita seisundit ja emakatööd jälgida, tuleb sünnituse jooksul aeg-ajalt KTG-d teha. Kui sünnitajal on pikali väga ebamugav olla, saab KTG-d teha ka püsti seistes või muudes asendites. KTG näitas, et beebi tunneb end hästi ning tuhud käivad umbes 2 minuti järel. Tuhud korduvad regulaarselt ning aitavad avada Stina emakakaela.

Mõne aja pärast hakkab Stina tundma pressitunnet ning otsib paremaid asendeid, et titat välja aidata. Beebi väljatulemine võib võtta lausa mitu tundi aega. Sellel perioodil jälgitakse naise ja beebi enesetunnet ning juhendatakse vajadusel asendite, hingamise jm osas.

Järsku lähevad beebi südametoonid madalaks ja ämmaemand muutub murelikuks. Mõnikord on see tingitud liigsest survest beebi pea peale ja ämmaemand loodab, et see on lühiajaline ebamugavuse väljendus. Asendi vahetusest on abi ja beebi südamelöögid taastuvad sellele beebile omasele tasemele.

Külili asend on sünnitamiseks väga hea, nii on tital ruumi väljatulemiseks ja ema saab väituste vahepeal puhata. Väituste vahel, kui pressitunnet ei ole, soovitab ämmaemand Stinal rahulikult puhata ja uueks väituseks jõudu koguda. Uue väituse alguses soovitab ämmaemand kopsud õhuga täita ja justkui alla tagumiku suunas last välja hingata.

Natuke veel ja ongi Stina ja Reigo pisitütar sündinud. Tere!

Peale sündi pannakse beebi kohe ema rinnale, et beebi kuuleks tuttavaid südamelööke ning tunneks ema lõhna. Nahk-naha kontakt aitab beebil kohaneda ja loob ema ja beebi vahele tugeva sideme.

Stinal on nüüd on igasugune väsimus läinud – tahaks ainult oma beebit katsuda ja vaadata!

Ja nüüd pidulik nabanööri läbilõikamine! Tavaliselt saab seda teha isa. Hea on peale sünnitust oodata kuni nabanöör pulseerimise lõpetab ning alles siis see läbi lõigata.

Stina tunneb ennast hästi ja varsti sünnib ka platsenta. Platsenta sünnib umbes poole tunni jooksul peale beebi sündi.

Õnneks jäi Stina peaaegu terveks, ämmaemand pidi talle tegema vaid paar pisikest õmblust.

Peale sünnitust jälgitakse ema ja beebit paar tundi sünnitustoas. Siin toimub ka esimene imetamine. Imetamine esimestel päevadel ongi õppimine. Beebi õpib rinnast imema ja ema talle seda pakkuma. Ema ja lapse vaheline koostöö! Lapsel on kaasasündinud haaramis- ja imemisrefleks, aga vilumus tuleb aja jooksul. Beebi otsib ema silmi ning loob pilkkontakti. Ka see aitab imetamisele kaasa.

Peale sünnitust vaatab lapse üle ka lastearst, kes tõdeb, et lapsega on kõik hästi. Nüüd võib lapse riidesse panna!

Lapsele tehakse vanemate nõusolekul lihasesse K-vitamiini süst, et ära hoida sünnijärgseid ajuverejookse. Hiljem, kui beebi soolestik tööle hakkab, toodab organism K-vitamiini ise.

Värske isa saab kohe oma teadmisi praktiseerima hakata – beebil on vaja mähkmeid vahetada ja peput pesta. Ämmaemand jagab Reigole mõningaid näpunäiteid, kuidas seda teha. Reigo saab sellega väga hästi hakkama! Laps ongi jälle kuiv ja puhas ning valmis emme sülle ja sünnitusjärgsesse osakonda minema.

Pisike preili lasi meid kaua oodata, aga lõpuks kell 5:56 hommikul ta sündis!

Tere tulemast, pisike ilus tüdruk!

Greetel Lee
http://www.emmedeklubi.ee
Toim. perekool.ee