Beebipäevik – kuidas ravida külmetunud beebit
Ütlemine, et ema saab olla vaid nii õnnelik kui õnnetu on tema laps, kehtib eriti juhul kui laps haigeks jääb. Nii võib lapse ootamatu haigus värske ema esialgu päris ära ehmatada. Anne ja Stina on tagasi Järveotsa perearstikeskuses külastamas pereõde-ämmaemand Geidi Kukke, et rääkida, millised on esmased ravivõtted beebi haigestumisel ja mis peaks koduses ravimikarbis kindlasti olemas olema.
Tavaliselt kimbutavad beebisid palavik ja nohu ning seepärast tasub end just nendeks ette valmistada.
Nohu ja köha
Lapse nohust nina on hea loputada meresoolalahusega. Päris pisikeste puhul võiks spreipudelis lahuse asemel eelistada ampullides olevaid, kust saab lahust lapsele ninna tilgutada. See tekitab lapsele vähem ebamugavustunnet.
Nohu ja köha leevendamiseks soovitatakse koju osta inhalatsiooniaparaat. Et inhalatsiooniaparaadist tuleb külma auru, võib seda kasutada ka siis kui laps on palavikus.
Nohu puhul on väga oluline sekreet tita ninast välja saada, sest vastasel juhul võib sellest kujuneda välja kõrvapõletik. Et nii pisikesed veel ise nuusata ei oska, tuleb selleks kasutada abivahendeid. Ka on oluline meelde jätta, et beebile ei tohi mingil juhul anda rögalahtistit, sest ta ei oska röga ise välja köhida.
Palavik
Lapse palavikku mõõtes on oluline teada, et lapse kehatemperatuur on 0,5 kraadi kõrgem kui täiskasvanul, seega tuleb see kraadiklaasilt saadud tulemusest maha arvutada. Kindlasti ei ole hea palavikule üle reageerida, sest see on keha enda viis võidelda haigusetekitajatega. Haigele lapsele tuleb pakkuda rohkem tähelepanu ja hellust ning anda tavalisest rohkem juua.
Palavikualandajat peaks lapsele andma siis kui palavik tõuseb üle 38,5, millest on 0,5 kraadi juba maha arvatud. Palaviku alandamiseks sobivad kõige paremini paracetamoli sisaldavad küünlad. Kui lapse palavik on juba kolm päeva olnud üle 38,5, tuleks kindlasti kontakteeruda arstiga, sest lapse enda organismi termoregulatsioon ei tule nii kõrge kehatemperatuuri alandamisega toime. Kiirabi tuleks kutsuda siis kui lapse palavik ei allu talle antud palavikualandajatele, on väga loid või ei ärka üldse.
Kõrvavalu
Kui palaviku ja nohu ära tundmine on vanemale lihtne siis kõrvavalu ära tundmiseni võib aega minna, sest valud käivad hooti. Nii võib juhtuda, et laps mängib täiesti rahulikult ning siis, väga äkki, hakkab nutma justkui ilma mingi põhjuseta. Mõne aja pärast läheb valuhoog üle ja lõppeb ka nutt, kuid seda kuni järgmise valuhooni. Kõrvavalu reedab see, et laps nutab väga hüsteeriliselt ja kiljuvalt ning ta hoiab käsi oma kõrvadel. Sellisel juhul on kõige parem kasutada Ibuprofeni sisaldavat siirupit, sest selles on põletikuvastased toimeained.
Valmista end ette!
Loomulikult võiksid kodus igaks juhuks olemas olla ka põletust leevendav geel, erinevad haavaplaastrid ja -sidemed ning külmakott. Samuti võib igaks juhuks olemas olla ka igemeid jahutav geel või külmutatud marjad, mis aitavad hammaste lõikumise ajal tekkivat ebameeldivustunnet leevendada.
Samas ei pea kohe kiirustama ravimi järele, vaid võib esialgu pakkuda närimiseks külmkapis jahutatud närimislelu.
Kui tekib küsimusi, peaks kindlasti kontakteeruma oma perearsti või pereõega. Kui laps jääb haigeks töövälisel ajal või te pole kindel millega on tegu ning kuidas oleks õigem käituda, võite abi küsida perearsti nõuandetelefonilt numbril 1220.