Beebipäevik: jalutuskäik karge talveilmaga

Alustuseks olgu ausalt öeldud, et alguses meie loo peakangelane, pisike Anne, vankris olemist sugugi ei sallinud. Kui Stina esimest korda nädala vanuse Annega õue läks, oli õues veel suvi. Alguses oli Anne jalutuskäikude ajal vaikne, kuid üsna kiirelt selgus, et talle meeldi üldse vankris olla.

Esimese pooletunnise lõunaune magas Anne umbes neljakuuselt. Selle tulemuseni jõudmine oli Stina jaoks paras ettevõtmine, sest iseenesest Anne vankriga ei leppinud. Nii pidi Stina päevast päeva last vankris olemisega tasahilju harjutama. Nüüd võib Anne järjest vankris isegi kolm tundi magada, kuid Stina nendib, et Anne eelistused, kas magada liikuvas või seisvas vankris, muutuvad pidevalt.

Riietus vajab tähelepanu

Järveotsa perearstikeskuse pereõde-ämmaemand Geidi Kukk rõhutab, et nii suvel kui talvel peaks kindlasti tähelepanu pöörama sellele, et laps poleks vankris liiga soojalt riides. Vankri temperatuur on umbes 10 kraadi kõrgem õuetemperatuurist ning seega on lihtne last „üle” riietada. Geidi Kukk ütleb, et hea on meeles pidada rusikareeglit, et vanker on justkui üks lisanduv rõivakiht. Seda, kas lapsel on palav, saab kontrollida kui katsud kaelavolti. Kui see on higine, on ka lapsel palav.

Kuigi emale võib tunduda, et talvisteks jalutuskäikudeks on kõige parem riietada laps sünteetilistesse materjalidesse, mis tõrjuvad tuult, külma ja vett, võiksid sellised kombinesoonid jääda hiljemaks. Kindlasti kuluvad need marjaks ära siis kui laps juba ise kelgul istub või kui ta on juba nii suur, et vanker istumisosaga käru vastu vahetada tuleb. Väga hea oleks talvel vankris kasutada lambavilla ja villaseid tooteid, sest need hoiavad ja reguleerivad lapse normaalset kehatemperatuuri. Suurem beebi võib õues viibida kuni -10 kraadi juures tund aega.

Kuigi selle pärast, kas lapsel on ikka soe, muretseb iga ema väga, unustame me sageli ära, et ka beebi nägu peaks külma eest kaitsma. Seepärast võiks enne õue minekut määrida beebi põskedele vaseliini sisaldavat kreemi, mis kaitseb tema nahka külma ja tuule eest. Talvised jalutuskäigud annavad lapsele hea une ja enesetunde ning mis salata, parandavad kahtlemata ka ema-isa füüsilist toonust.

Toimetanud perekool.ee