Beebipäevik: Jalutamine Annega
Paljud emad – ka need, kes enne rasedust väga jalutamas ei käinud, hakkavad seda peale beebi sündi tegema. See on kasulik nii emale kui ka beebile, sest beebi saab värskes õhus magada ning ema saab samal ajal end liigutada. Seekord räägime, mida tasub jalutama minnes teada ning kuuleme ja näeme, kuidas sujub jalutuskäik meie peategelasel.
Millal siis võib beebiga õue minna ja mida tähele panna?
See sõltub väga palju sellest, millal beebi sünnib. Kas ta sünnib kevadel, suvel, sügisel või talvel. Suvise beebiga võib juba paari päeva pärast õue minna. Aga väga palju sõltub temperatuurist, kevadel-sügisel soovitatakse oodata umbes nädal enne kui õue minna. Talvel oleneb see samuti temperatuurist, Eestis on väga erinevad talved, aga umbes 10-päevase beebiga võib talvel natukeseks jalutama minna küll. Usun, et eks iga ema tunneb ise ära, millal on beebiga õige aeg õue minna. Talvel ei soovitata minna beebiga õue, just vastsündinuga, kui on rohkem kui 15 kraadi külma. Esimest korda siis lühemalt ja kui beebi on juba harjunud, siis pikemalt.
Beebi riietamine on alati emadele olnud paras peavalu, eriti kui tegemist on esimese beebiga. Emad kardavad, et beebil on külm ja panevad ta liiga paksult riidesse. Siin soovitakski kasutada vahekihte ja villane riie on hea muide, erinevad villariided, kombe ja pluusid ja püksikesed ja kasutada tekikesi. Beebi temperatuuri, kas beebil on soe, saab katsuda voldi vahelt, kui beebi käed-jalad on külmad, ei tähenda see, et beebil on külm, sest nende verevarustus on kehvem.
Tuleb jälgida, suvel eriti, et beebi üle ei kuumeneks, sest tihtipeale emad arvavad, et beebid on väikesed ja kardavad külma ja panevad nad liiga paksult riidesse. Siis beebid higistavad ja saavad tuult ja ongi ninad nohused. Ja emad panevad nad veel paksemalt riidesse, kuna beebid on ju haiged, eksju. Tuleb jälgida, et beebi higistama ei hakkaks ja et ta tuult ei saaks.
Kindlasti tuleb tähele panna seda, et vankris on temperatuur umbes kümme kraadi kõrgem. Kui õues on 25 kraadi, siis vankris on ligikaudu 35 kraadi. Sama ka talvel. Kui õues on miinus 10 kraadi, siis vankris on beebil umbes null kraadi. Oluline on kuumal suvepäeval kontrollida vankri sisetemperatuuri ning mitte katta vankri ava päikese või putukate kaitseks tiheda riidega. Õhku mitteläbilaskev riie või vihmakile võib muuta käru beebile liiga palavaks.
Nagu ikka, tuleb tegutseda vastavalt beebi soovidele. Kui tal keset jalutuskäiku kõht tühjaks läheb, tulebki leida see koht, kus teda toita. Stina ennast avalikus kohas imetamise pärast kohmetult ei tunne, see tuleb välja tal nii muuseas ja väga loomulikult. Vajadusel lausa käigu pealt. Beebid võivad ja võimalusel võiksidki iga päev käia õues. Vähemalt üks päevane uni võiks olla just õues. Siis saab laps parajalt värsket õhku.
Nagu näha, on väike Anne kenasti kasvanud ja nii lapsel kui ka vanematel kulgeb kõik loomulikult ja sujuvalt. Selline oli seekord jalutuskäik koos Anne ja tema vanematega.
Toimetanud perekool.ee