Beebiminutid: Beebi vajadused

 

 

Beebi põhivajadused on lihtsad. Neile on oluline, et kõht oleks täis, tuba soe, et mugav oleks olla ja und oleks piisavalt. Vähemalt sama tähtsad on aga ka turvalisuse- ja armastusevajadus, mida täidavad igapäevane füüsiline lähedus, hellitused ja hoidmine. Beebi nutab, sest ta ei suuda end muud moodi veel väljendada ja see on sõnumiks täiskasvanule, et ta ei tule üksinda toime ja vajab teda.

Ämmaemand Liis Raag on arvamusel, et beebid on väikesed küll, aga ikkagi inimesed ning väikeste ja suurte inimeste vajadused on küllaltki sarnased.

Nälg

Näljatunne on tõenäoliselt üks esimesi vajadusi, millele lapsevanema mõtted liiguvad, kui beebi nutab. Pikapeale õpivad lapsevanemad ära tundma, millal laps nutab näljatundest, millal vaevab teda miski muu. Kui beebi tahab süüa, võib ta seda väljendada ka niheledes, huultega matsutades, käsi suhu toppides või ka pead kuklasse ajades rinda otsides.

Mugavus

Kuigi tänapäeval on mähkmed loodud selliselt, et beebi võib sama mähet kanda ka pikemalt kui ainult ühe häda piires, võib beebi siiski tundlikum olla ja vajada mähkmevahetust sagedamini. Igal juhul tasub häiritud beebil märg mähe ära vahetada olenemata eelmisest mähkmevahetustest möödunud ajast. Kuigi mähkmed on loodud beebide jaoks võimalikult meeldivaks kanda, on enamus beebidele sama tervitatav ka pepu värskes õhus tuulutamine. Ilma mähkmeta olemise aeg on oluline ka ebameeldiva mähkmeärrituse vältimiseks.

Uni

Uni on väikese beebi jaoks ääretult oluline. Beebide une ja magama jäämisega esineb aga tõenäoliselt just  kõige sagedamini lapsevanematel probleeme, sest pisikesed beebid ei oska veel ise magama jääda ja neid tuleb selles aidata. Mõnele beebile meeldib rinnal uinuda, teisele meeldib olla teki sisse mähitud, kolmandale meeldib, kui teda natuke kiigutatakse või kui mõni tekike on kaisus ja õrnalt näo vastas. Oluline on leida oma beebi jaoks sobiv lahendus ja õppida ära tundma, millal beebi on uniseks jäänud. Kui lapsel hakkab uneaeg tulema, võiks tuba olla hämaram ja vaiksem. Ka ümbritsev keskkond võiks olla võimalikult rahulik – raadio, televiisor, arvuti ja telefon võiksid olla eemal. Hea on leida uneajale ülemineku rutiin, millega igapäevaselt uinumist harjutada. Nii võiks uneaja saabumist tähistada näiteks vanniskäik, laulmine, lugemine või massaaž.

„Natuke kulunud arusaam on, kuigi hästi levinud, et beebid ainult magavad või söövad. Järelikult, kui täita need kaks vajadust, kui pakkuda neile toitu ja magamisvõimalus, siis on need vajadused täidetud. Tegelikult asi sellega ei piirdu ja tegelikult kõige-kõige olulisem vajadus ma arvan on armastusevajadus,“ ütleb Raag.

Lähedus

Beebid vajavad meie puudutusi. Neile meeldib oma ema-isa nägu vaadata, nende häält kuulda ja südamelööke tunda. Arvatakse, et väikesed inimesed tunnevad oma ema ja isa isegi nende unikaalsete lõhnade järgi ära. Nutt võib tähendada ka soovi olla lähedal. Alla aastast last ei ole võimalik süles hoidmise või muul moel läheduse pakkumisega ära hellitada.

„Seda on päris palju ka uuritud ja leitud, näiteks, kui esimesel elu poolaastal, lapse esimesel elu poolaastal, lapse esimesel poolaastal talle hästi palju sellist füüsilist lähedust pakkuda ja mida mõnikord vaadatakse või nähakse hellitamisena. Need lapsed on oma teisel elu poolaastal  rahulikumad ja enesekindlamad,“ kinnitab ämmaemand Liis Raag.

Turvalisus

Beebid on ümbritseva maailma suhtes  äärmiselt tundlikud ja neisse koguneb päeva jooksul palju emotsioone ja tundeid, mida nad sageli õhtul ja öösel nuttes välja elavad. Sellistel hetkedel tasub meeles pidada, et beebide jaoks on nutmine ainus eneseväljendusviis ja seda ei tohiks maha suruda. Beebit ei tohi nuttes mitte kunagi üksi jätta. Ta vajab sinu lähedust ja läbi selle, et lubad tal enda läheduses nutta, õpib beebi, et sinuga võib ta end turvaliselt tunda.

Mõnusat koosolemist teile!