Beebiminutid: Beebi kraadimine

Palavik pole oodatud külaline ning enamik meist ei kasuta termomeetrit igapäevaselt. Võib juhtuda, et kraadiklaasi kasutamine ei olegi nii lihtne, kui esmapilgul tundub. Palavik algab beebidel temperatuurist 38 kraadi ja palavik võib tõusta ka üsna kõrgeks, suisa kuni 40 kraadini. 40-kraadine palavik on beebile juba ohtlik ja palavik tuleb kiiremas korras alla saada. Kui beebil on palavik, siis kõige esimesena võiks lapse võtta riidest lahti, sest see jahutab last kõige paremini.

Beebi kehatemperatuuri kindlaks määramiseks on olemas erinevaid meetodeid. Ämmaemand Elina Piirimäe jagab mõned näpunäited, kuidas edukamalt levinumaid kraadiklaase beebi temperatuuri mõõtmiseks kasutada.

Palaviku tunnetamine katsudes
Kõige pealt võiks üldse pihta hakata sellest, et katsud oma käe või põsega lapse laupa. Elina sõnul on nii kõige lihtsam aru saada, sest kui lapsel on korralik palavik, mis ulatub üle 38 kraadi, on seda ka tunda.

Traditsiooniline kraadiklaas
Traditsioonilise kraadiklaasiga võib last kraadida nii kaenlaalt, pepust kui ka suu kaudu. Kaenla alla kraadiklaasi paigutades tuleb kraadiklaas suunata kaenlaaluse keskele. Beebi kätt peab natuke paigal hoidma ja teda toetama ning beebiga rääkima, sest tal on kraadimisel natuke ebamugav.

Digitaalne kraadiklaas
Digitaalne kraadiklaas töötab kiiremini kui traditsiooniline. Kõige pealt tuleb oodata, et kraadiklaasile ilmuks pärast nupu vajutust „L“ täht. Alles siis võid ta kaenlaalla suunata. Kraadiklaas hakkab kohe numbreid näitama. Mõõtmise lõpetamisest annab digitaalne kraadiklaas piiksumisega märku.

Infrapuna termomeeter
Infrapunatermomeetrid on kõige moodsamad lahendused, mis on samuti saadaval apteegis nagu teisedki kraadiklaasid. See on kõige kiirem kehatemperatuuri mõõtmise vahend, mis näitab temperatuuri loetud sekunditega. Elina soovitab, et kui laps on selline, kes tihti haigeks jääb, tasub kallima, aga kiirelt ja mugavalt töötava infrapuna termomeetri soetamist kaaluda.

Pepust kraadimiseks tuleks kasutada eelkõige digitaalset termomeetrit. Selleks tuleb asetada kraadiklaasi metallotsa beebi pepusse, ise samal ajal last jalgades kinni hoides. Oluline on meeles pidada, et pepust kraadides näitab termomeeter kuni viis kraadi kõrgemat temperatuuri kui mujalt kraadides.

Lisaks nendele levinumatele kraadiklaasidele, leidub apteekides ka beebide kraadimiseks spetsiaalseid kleepse, lutte ja kõrva kaudu kraadimise termomeetreid. Kõige enam soovime aga, et püsiksite terved!

Toimetanud perekool.ee