Beebiminutid: Beebi hügieenirutiinid

Millised peaksid olema beebi igapäevased hügieenirutiinid?

Värsked lapsevanemad on sageli kimpus küsimusega, kui tihti ja mis vahenditega tuleks beebit pesta. Ka vastsündinud last on kõige parem pesta ikkagi kraani all, kasutades jooksvat vett. Oluline on enne beebi veega üle kastmist kontrollida vee temperatuuri. Vesi võiks olla mõnusalt soe.

Pese oma beebi silmi ja nägu täpselt nii nagu peseksid enda omi. Beebi puhul on oluline kontrollida ka kaela voldivahesid, et sinna ei jääks mustust.

Nõuandeid ja näpunäiteid jagab ämmaemand Elina Piirimäe.

Vannitada tuleks beebit iga päev

Lisaks kraani all näo pesemisele, tuleks beebit igapäevaselt ka soojas ja puhtas vees vannitada. Seebi ja šampoonide kasutamine ei ole vajalik. Igapäevane vannitamine aitab vältida väikese kehakese voldivahede haudumist. Voldivahede igapäevase veega puhastamise kõrval on vähemalt sama oluline nende hiljem kuivatamine. Pärast pesu kuivata voldivahed rätikuga. Näo ja pepu jaoks kasuta eraldi rätikuid.

Kuidas pesta beebi peput?

Pepu pesemisel pese beebit nii tagantpoolt kui eestpoolt. Jälgi, et kõik voldivahed saaksid puhtaks pestud. Kui beebil on veel nabakönt küljes, siis võib ka beebi naba kohe voolava vee all ära puhastada.

Kas beebi kõrvu peab ka puhastama?

Beebi kõrvu eraldi puhastama ei pea. Pärast tavapärast vannitamist tuleks beebi kõrvad ja kõrvatagused lihtsalt ära kuivatada.

Kas beebit on vaja kreemitada?

Beebi esimesel elukuul ei soovitata üldse beebile kreemi peale panna. Edaspidi sõltub juba lapse nahatüübist. Kui lapse nahk on väga kuiv, võib spetsiaalsest beebidele mõeldud kreem pigem head teha.

Kuidas puhastada põletikulisi silmi?

Väikestel beebidel võib silmadesse koguneda rähma, mis võib muuta silmad põletikuliseks. Sellisel juhul tuleks beebi silmi puhastada läbikeedetud sooja veega kasutades marlilapikesi. Kasuta mõlema silma puhul eraldi lapikest. Tõmba lapikesega silma välisnurgast ninajuureni ja ninajuure pealt alla.

Toimetanud perekool.ee