Beebi unevajadus ja eakohased ootused unele esimesel eluaastal (0-12 kuud)

Hanna Saar, psühholoog ja unenõustaja, Unehaldjas.ee tegevjuht

Foto: Unsplash / Hu Chen

Kuigi beebide unealast infot on internetis tohutult palju, võib selles vastukäivas infotulvas olla raske orienteeruda. Milline on Sinu beebi unevajadus ja mida võiksid tema unelt esimese eluaasta jooksul oodata?

Järgnevalt püüangi anda Sulle ülevaate oma lapse une arengust ja vajaduste muutumisest esimese eluaasta jooksul. Ühelt poolt näitab see Sulle, milleks Su laps juba võimeline on ning teiselt poolt aitab normaliseerida ka teatud eakohaseid uneprobleeme.

Oluline on meeles pidada, et ehkki enamus laste uni areneb täiesti normaalselt, võivad nende uneharjumused ja sellest tulenevalt ka unerütm olla väga erinevad. Mida vanemaks Sinu beebi saab, seda enam mõjutavad tema und just nimelt harjumused, näiteks see, mil viisil ta uinub või kuidas Sa tema öistele ärkamistele oled harjunud reageerima.

Kuigi juba vaststündinueas paistavad silma nö “head” ja “halvad” magajad ehk tundlikumad ja vähemtundlikud beebid, siis on oluline meeles pidada, et lapsevanemana on Sul siiski suur mõju oma lapse uneharjumustele ja päevarütmile. Seega teadlikkus oma lapse une arengust ja eakohastest ootustest annab Sulle võimalusel oma lapse und teadlikult toetada.

BEEBI UNEVAJADUS JA EAKOHASED OOTUSED

Vastsündinud (0-12 nädalat): Esimestel elukuudel vajab Sinu laps väga palju und, kokku 16+h ööpäevas. Sageli ärkavad beebid selles vanuses öösiti söömiseks iga 2-4 tunni tagant ning esimestel nädalatel võib Sinu arsti, ämmaemanda või imetamisnõustaja soovitus olla beebit regulaarselt (tavaliselt iga 3h järel) söötmiseks äratada isegi öösel. Teisel ja kolmandal elukuul võivad beebid olla võimelised üheks pikemaks uneks ööpäeva jooksul (4-5 tundi järjest). Vastsündinud vajavad päeval 3-4-6 uinakut, väga lühikeste ärkvelolekuaegadega nende vahel (ärkvelolekuaeg kasvab 45 minutilt esimesel elukuul 90 minutini 3-kuuselt). Kõike eelnevat arvesse võttes on arusaadav, miks mõnikord tundub, et vastsündinu ainult sööb ja magab. Samas, olenevalt lapse närvisüsteemist, võib mõne beebi jaoks uinumine või ka unes püsimine olla keeruline. Kuigi beebi und võivad esimestel nädalatel tugevalt häirida ka , näitab meie praktika, et suurimaks uneprobleemide põhjuseks on hoopis üleväsimus. Seepärast soovitame värsketel vanematel jälgida, et nende pisibeebi liiga pikalt ärkvel ei oleks ja toetada pikemaid uinakuid vajadusel kärus, kõhukotis või süles. Regulaarse une ja söötmisrütmi loomine on parim viis esimestel kuudel lapse und toetada.

3-6 kuud: Selles vanuses beebid on võimelised öösel juba natuke pikemalt (5-8 tundi järjest) magama (eeldusel, et kaaluiive on korras ja söötmisega probleeme ei ole). Selles vanuses vajab Sinu beebi 15-16h und ööpäevas. Sellest 11-12h moodustab ööuni (koos toitmistega) ning 3,5-4h päevased uinakud kokku. Päevauni jaotub 3-4 uinaku peale, olenevalt uinakute pikkusest ning uinakute vahele võiks jääda olenevalt vanusest 1,5h-2,25h ärkvelolekuaega (mida pisem beebi, seda lühem ärkvalolek). Enamasti vajavad beebid selles vanuses öösiti veel 2-3 toitmist.

Vahemikus 3-5 kuud läbivad beebid suure hüppe une arengus, mida sageli tuntakse 4 kuu uneregressioonina. Pärast seda muutust lapse unes võib ta hakata oluliselt sagedamini öösel virguma, ehkki tema öine kalorivajadus ei ole suurenenud. Sel ajal on oluline hakata tähelepanu pöörama sellele, millised harjumused on tekkinud une ümber ja kuidas beebi uinub.

6-9 kuud: Kui esimesed 6 kuud on seljataga, suudavad beebid sageli 11-12h ööune jooksul magada 6-10 tundi järjest, vajades 1-2 öist toitmist. Mõned lapsed hakkavad selles vanuses magama läbi öö. Tavapäraselt toimub selles vahemikus üleminek kolmelt päevaunelt kahele ning algab tutvumine tahke toiduga. Ärkvelolekuaeg peaks jääma 2,25-3 tunni piiresse (kahe uinaku peal olevatel lastel võib päeva viimane ärkvelolek olla kuni 4h) ning lapse ööpäevane unevajadus on kokku 14,5-15h. Selles vanuses vajab laps kindlasti ühte pikemat päevast uinakut (ideaalis 2-2,5h).

9-12 kuud: Selles vanuses on paljud lapsed võimelised öösel magama 10-12 tundi (ehk terve öö) järjest, kuid võivad veel ärgata üheks (maksimaalselt 2) öiseks toitmiseks. Tihedamad öised söömised võivad hakata pärssima lapse isu tahke toidu järele ning on pigem harjumus, kui vajadus toidu järele. Selles vanuses piisab 2 päevasest uinakust (millest üks peaks olema vähemalt 1,5-2h pikk) ning ärkvelolekuaeg varieerub päeva lõikes 2,5-4 tunnini. Kokku vajavad 9-12-kuused beebid 14-15h und ööpäevas. Selles vanuses toimub sageli lapse arengus palju muutusi, mis kõik võivad vähemal või suuremal määral mõjutada tema ööund ja tekitada protesti päevaunede vastu. Alla aastane laps ei ole kindlasti veel valmis üle minema ühele päevaunele, seega püsi uinakute pakkumisel järjekindel ka siis, kui mingil perioodil Su laps mõne uinaku vastu protesteerib. Mõnikord on vaja teha päevakavas muutusi (näiteks lühendada esimest uinakut), et hoida kahte uinakut ja vältida seeläbi üleväsimuse tekkimist.

Pea meeles, et ülaltoodu on üldine ülevaade! Olenevalt lapse kaalust ja arengust ei pruugi nad antud vahemikesse täpselt sobituda (eriti, kui nad on vanusegrupi alumise või ülemise piiri lähedal) ning Sinu beebi unevajadus võib veidi erineda eakohasest keskmisest. Siinkohal kehtib reegel, et mida vanemad lapsed, seda suurem on variatiivsus eakaaslaste seas. Ning alati pea meeles, et kui oled oma lapse praeguste uneharjumustega rahul ning seda on ka Sinu laps, siis ei ole tarvis midagi muutma tormata. Samas, kui Sinu beebi magab ülalkirjeldatust oluliselt kehvemini – ärkab öösiti väga sageli, uinub raskustega, ärkab väga vara või magab vaid lühikesi uinakuid Sinu pingutustest hoolimata, võib abi olla erialase väljaõppega unenõustajast.

Rohkem lapse une alast nõu ja abi saad unehaldjas.ee.