Beebi hooldus

Greetel Lee, emmedeklubi.ee

Oma äsja sündinud beebit sülle võtta on imeline tunne. Samas tundub ta nii õrn ja habras, et võib lausa käed värisema võtta. Tõsi, beebid ja nende nahk vajavad väga hella hoolt.

Enne silmapesu tuleks kindlasti enda käed ära pesta. Kui Sul on kodus valida marli ja vati vahel, vali marlist lapikesed, sest vatitupsud annavad kiudu välja ja see pole lapse silmadele hea. Silmi tuleks puhastada jahutatud keedetud veega. Kui beebi silmad on rähmased, võib neid puhastada jahutatud kummeli teega. Puhasta silmi õrnalt väljaspoolt sisse liikudes. Mõlema silma jaoks kasuta eraldi padjakest.

Peale silmi puhasta lapikesega kõik voldivahed, põsed, suu, lõuaalune volt, kaenlaaugud ja kõrvatagused (kõrva seest ainult lapikesega, vatitikk võib lühikeses kuulmekäigus lapsele viga teha).

Last võiks vannitada tegelikult igal õhtul. Vesi peaks olema kehatemperatuuril. Selleks ei pea spetsiaalset termomeetrit ostma – piisab ka küünarnukiga vee katsumisest.
Seepi või mõnda teist pesuvahendit võiks kasutada mitte tihedamini kui kord nädalas, aga seegi pole vajalik. Kui beebi nahk on kuiv, võib vannivette panna 1tl külmpressitud (oliivi)õli. See aitab nahal niiskust hoida.

Nii kaua, kuni nabakönt pole ära kukkunud, tuleb seda puhastada vatitikkudega ja  saialilletinktuuri või piirituse baasil desinfektsiooni vahendiga vähemalt kolm korda päevas. Kui peale nabaköndi ära kukkumist väljub nabast eritist, siis peab naba edasi puhastada kuni naba on kuiv ja naha värvi. Mähkmete puhul tuleb tähele panna – kuni nabakönt pole ära kukkunud, tuleb mähkida nii, et nabakönt jääb välja.
Puhastada tuleks nabaköndi ja naha vaheliselt piirilt. Kui vaja, võta nabaköndi otsast kinni ja tõmba õrnalt välja poole. Puhasta vatitikkudega nabaköndi ümbert kuni vatitikk puhtaks jääb.

Beebi peput tasuks pesta käesooja veega kraani all. Vesi on nahale kõige pehmem. Niisked salvrätikud võiks jätta külla minemiseks või reisimiseks. Peale pesemist tasuks õrna nahka pehme rätikuga pigem patsutada,  mitte hõõruda.

Küüsi on kõige parem lõigata kui beebi magab. Need võivad olla nii spetsiaalsed beebikäärid kui ka tavalised maniküürkäärid. Tuleb jälgida, et liiga naha lähedalt ei lõikaks.

Toimetanud perekool.ee