Beebi hammaste tulek ja hooldus

https://mesaamelapse.perekool.ee/

Hambad hakkavad suhu tulema 6.−12. elukuul – esimesena lõikuvad tavaliselt alumised ja seejärel ülemised lõikehambad. Enamasti on kolme aastaga kõik 20 piimahammast lapsel suus.

Hammaste lõikumine võib teha lapsele valu. Igemete valulikkust leevendavad üsna tõhusalt jahedad närimislelud – hoia neid enne lapsele andmist külmkapis ja lase tal neid siis närida. Suuremale beebile võid leevenduseks pakkuda ka jahedaid jooke ja lisatoitu. Kui beebil on ikka ebamugav, masseeri ta igemeid oma puhta näpuga, millele pigista peale spetsiaalset igemetele mõeldud valuvaigistavat geeli.

Hammaste tulek võib teha beebi pahuraks ja tekitada lühiajalist palavikku. Kui lapsel tõuseb kõrge palavik, pöördu arsti poole, sest kõrge palavik ei ole tavapärane hammaste tulekuga kaasnev sümptom.

Hambapesuga alusta kohe, kui esimene lõikehammas paistma hakkab. Hambapesuks võib kasutada väikese peaga laste hambaharja või silikoonist näpuharja. Hambapastat pole vaja peale panna. Algul piisab ühest hambapesust päevas. Põimi hambapesu mängu sisse ja vali hetk, mil beebil on hea tuju. Selleks ei pea minema vannituppa, tee hari veega niiskeks ja harja mänguliselt beebi hambaid. Oluline on, et lapsele kujuneks sellest meeldiv harjumus.
Näpuhari asenda tavalise väikese peaga laste hambaharjaga umbes aastavanusel lapsel.

Jätka lugemist siin: https://mesaamelapse.perekool.ee/hammaste-tulek-ja-hooldus/