5 nippi, kuidas ravida köha-nohu

külmetushaigus

Foto: Berlin-Chemie Menarini Eesti

Nohu, köha, palavik… need kolm märksõna tähendavad üht – tegu on külmetusega. Mis on aga köha ja nohu ning kuidas ravida laste sagedast külalist külmetust?

Köha on reflektoorne hingamisteede kaitsemehhanism, mis tekib hingamisteedes olevate närvide ärrituse tagajärjel. Köha on laste sage külaline just viirushaiguste leviku tõttu ning aja möödudes paraneb see ise. Seega on murtud müüt, et köha ja nohu põhjuseks on külmetumine. Kuid kindlasti tasub arsti juurde minna siis, kui lapse hingamine on raske ning häälekas või tema köha kestab kauem kui paar nädalat. Viiruslik nohu paraneb ning möödub tavaliselt nädalaga. Vaatamata sellele on tõbine laps ning kinnine nina kurvastuseks nii lapsevanemale kui ka lapsele endale. Nohu võib olla tilkuv või kinnine ning selle põhjustajaks on üldjuhul viirused, millest levinumaks on rinoviirus.

Kuid mis meetodeid kasutada, et külmetus lõplikult seljatada? Järgnevalt viis lihtsat nippi, kuidas ravida ja leevendada lapsel külmetust.

1. Pakkuge lapsele juua. Vedeliku tarbimine on haigele lapsele väga oluline – haigena võib ununeda päeva veenormi täitmine ja fakt, et keha vajab vett. Vedelik soodustab ka lima väljaköhimist ning leevendab kurguärritust. Jook võiks olla kas soe või leige, kuid kindlasti mitte tulikuum ega jääkülm. Pakkuge oma lapsele lisaks veele taimeteed või sooja sidrunivett ingveriga.

2. Kõrgem peaalune on haige lapse unele üheks esmatähtsaks nipiks köha ja nohu puhul. Sättige lapse voodimadratsi alla lisapadi või pange voodi kõrvale valmis üks pehme ja keskmise kõrgusega padi, mida vajadusel korral kasutada saaks.

3. Mesi vähendab külmetusest tekkinud kurguärritust ja tugevdab looduslikult lapse immuunsüsteemi. Meel on antibakteriaalne ja antioksüdeeriv toime, mis võitleb bakteritega ning seentega. Mett võib lisada tee sisse, segada seda kaneeliga ja manustada suukaudselt või teha sellest koos sidruni ning ingveriga võimas vitamiinipomm. Tasub silmas pidada, et mett ei tohi anda alla üheaastasele lapsele ning enne esmakordset tarbimist tasuks lapsele allergilise reaktsiooni ennetamiseks anda seda õige vähe prooviks.

4. Soolaveega kuristamine leevendab kurguvalu ning tapab viiruslikud bakterid. Sool kuivatab kurku, vähendab paistetust ja eemaldab liigse sekreedi. Lahustage pool teelusikat soola tassis vees, kui soolane maitse on lapse jaoks ebameeldiv, lisage segule selle magustamiseks natuke mett ja proovige uuesti.

5. Võta appi meeldiva maitsega köhasiirup, millel on rögalahtistav toime. Tähelepanu! Rögalahtistavad ravimid sobivad lastele alates 2. eluaastast ja peale oma perearstiga läbirääkimist.

Artikkel pärineb tervis.postimees.ee
Toimetanud perekool.ee